044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01
Методи лікування
Запитання до спеціаліста

Захворювання сітківки

Діабетична ретинопатія
Діабетична ретинопатія

Діабетична ретинопатія – одне з ускладнень діабету у пацієнтів, які страждають на це захворювання більш ніж 5-7 років.

Цукровий діабет відноситься до захворювань обміну речовин і характеризується підвищеним рівнем глюкози в крові, порушенням оксигенації тканин, появою патологічної проникності судин, запальних факторів і підвищеною в’язкістю крові.

Сітківка ока дуже чутлива до дефіциту кисню, який при цьому з’являється. З компенсаторною метою в тканині сітківки з’являються новостворені судини, однак стінки їх ламкі, в результаті чого відбуваються крововиливи.

На перших етапах пацієнти не відмічають погіршення зору і тому не знають про патологічні зміни, які почали відбуватись в оці. Тому пацієнти, які страждають на цукровий діабет, регулярно повинні проходити обстеження у офтальмолога.

За міжнародними стандартами, профілактичне обстеження проводиться 1 раз на 3 роки, однак при перших проявах хвороби лікар назначає більш часті обстеження. При обстеженні пацієнта з діабетичними змінами в сітківці обов’язковими є проведення спеціальних досліджень: оптичної когерентної томографії (ОСТ) і флуоресцентної ангіографії ока (ФАГ), які проводяться в спеціалізованих клініках. Саме ці дослідження дають можливість провести максимально точну діагностику та правильно підібрати лікування. Іноді ці дослідження можуть виявити початок змін в сітківці, коли вони ще не виявляються звичайними методами дослідження сітківки, і вчасно почати лікування.

При прогресуванні захворювання між сітківкою та скловидним тілом (внутрішнім гелеподібним середовищем ока) формуються тяжі, які деформують і відшаровують сітківку. Всі ці тяжкі процеси можуть призвести до вираженої та стійкої втрати зору.

Лікувати діабетичну ретинопатію необхідно при появі перших ознак захворювання.

Методи лікування діабетичної ретинопатії:

Медичний центр АЙЛАЗ має в розпорядженні весь сучасний арсенал діагностичного обладнання, необхідного для діагностики, лікування та хірургії діабетичної ретинопатії.

«Цукровий діабет і зір»: дізнайтеся більше про профілактику та лікування зору при діабеті в нашому посібнику для пацієнтів!

Діагностика при діабетичних захворюваннях очей
Диспансерний нагляд за пацієнтами з діабетом
Диспансерний нагляд за пацієнтами з діабетом

Пацієнти з діабетом потребують регулярного відвідування лікаря офтальмолога.

В медичному центрі АЙЛАЗ пропонується диспансерний нагляд для людей з діабетом.

Переваги диспансерного нагляду в АЙЛАЗі:

 • своєчасна комплексна діагностика стану сітківки (фотореєстрація, ОСТ, ФАГ), яка відповідає міжнародним стандартам;
 • регулярні огляди у одного і того ж лікаря;
 • динамічний нагляд та можливість порівняти результати на одному і тому ж обладнанні;
 • система нагадування;
 • економічні переваги (більш низька ціна обстежень);
 • повне наступництво в системі лікування;
 • весь спектр сучасного лікування в одному закладі;
 • професіоналізм лікарів (висока спеціалізація в проблемах діабетичної ретинопатії);
 • тісний зв’язок з ендокринологією;
 • можливість проведення всіх аналізів в одному закладі

Регулярний нагляд, правильна діагностика, кооперація з лікарем-спеціалістом, який знає історію Вашої хвороби, допоможуть максимально ефективно боротися з проблемою.

Успішне лікування діабетичної ретинопатії нерозривно пов'язане з диспансерним спостереженням у ендокринолога, який стежитиме за показниками цукру, артеріального тиску і ліпідів крові, і вчасно, при необхідності, проведе корекцію вашої схеми лікування.

Медичний центр АЙЛАЗ співпрацює з клінікою Ендокрин Медікал, де задіяні досвідчені ендокринологи. Вони зможуть швидко і ефективно провести діагностику, призначити лікування для корекції рівня цукру крові та надалі спостерігати за станом вашого здоров'я.

Найбільш поширені запитання щодо діабетичної ретинопатії
У чому полягає лікувальна дія лазера?

Усуваються зони гіпоксії сітківки – зменшується запалення та тенденція до утворення патологічних судин; блокуються судини, що мають патологічну проникність – зменшується набряк.

Чи болісне лазерне лікування?

Лазеркоагуляція сітківки проводиться під місцевою крапельної анестезією, спеціальної підготовки не вимагає, виконується амбулаторно та практично завжди є безболісною. Єдиний дискомфорт, що можуть відчувати пацієнти, пов’язаний з яскравими, хоча й короткочасними, спалахами світла.

Скільки разів необхідно виконувати лазерне лікування?

Кількість лазерних впливів залежить від ступеня вираженості патологічних змін. У деяких випадках, наприклад, при макулярному набряку, досить однієї процедури. При великих ураженнях лікар, як правило, проводить кілька сеансів лазерного лікування.

Чи потрібно спостерігатися у лікаря після закінчення лікування лазером?

Пацієнт, якому проводилося лазерне лікування, повинен регулярно проходити огляди у лікаря. Як правило, після успішного проведення лазерного лікування захворювання не прогресує. Однак, при декомпенсації цукру, гіпертонічній хворобі можуть відбуватися і подальші зміни в сітківці, які можуть вимагати додаткового лікування.

Як дізнатися, чи допомогло лазерне лікування?

Лазерне лікування, як правило, спрямоване на збереження наявного зору та профілактику можливого розвитку широкого крововиливу та відшарування сітківки. Мета такого лікування – зупинити процес утворення нових судин та кисневе голодування сітківки. Збереження наявного зору, відсутність новоутворених судин та необхідності повторення лазерних процедур свідчать про те, що проведене лікування досягло поставленої мети.

Що може ускладнювати виконання лазерної коагуляції сітківки?

Іноді провести лазерне лікування сітківки неможливо через погану видимість сітківки. Як правило, це відбувається при помутнінні кришталика – катаракті. У таких випадках спочатку буде виконана операція з видалення катаракти – факоемульсифікація .

Скільки може знадобитися внутрішньоочних уколів для лікування?

Макулярний діабетичний набряк добре реагує на лікування внутрішньоочним введенням препаратів, що зупиняють патологічний ріст судин. Однак, такі уколи треба повторювати для підтримки ефекту. Саме тому у випадках, коли можливе проведення лазерного лікування, фахівець запропонує вам комбінований варіант – поєднання введення препарату всередину ока та лазерне лікування за допомогою мікроімпульсного жовтого лазера.

Чим замінюється склоподібне тіло після його видалення?

Залежно від ходу операції, склоподібне тіло заміщується збалансованим фізіологічним розчином, спеціальними газовими сумішами або спеціальним силіконовим маслом. Препарати, що заміщають склоподібне тіло, служать для притискання сітківки та тампонади (зупинки крові) судин. Вибір препарату залежить від внутрішньоопераційної ситуації, початкової тяжкості стану очей та пов’язаний з терміном розсмоктування речовин, що вводяться. Газові суміші (у різних поєднаннях) мають певний термін розсмоктування, після чого поступово заміщаються внутрішньоочною рідиною, що продукується оком. Силікон розсмоктується та повинен через деякий час видалятися з ока хірургічно.

Як йде процес відновлення зору після вітректомії?

Як правило, проходить кілька тижнів (у разі крововиливу в склоподібне тіло) або навіть місяців (у разі відшарування сітківки) до оцінки максимально можливої гостроти зору. Потрібен час для повного розсмоктування крововиливу, повітряної газової суміші, видалення силікону з ока. Також слід пам’ятати, що вітректомія, як правило, проводиться у пацієнтів з вираженими змінами на сітківці, що «далеко зайшли». Часто зміни на сітківці не дозволяють поліпшити зір, а операція проводиться з метою можливої стабілізації та збереження наявного зору. Такі ситуації лікар докладно обговорює з пацієнтом та його родичами. Спеціаліст зважить всі можливі ризики та позитивні прогнози оперативного лікування, а потім розкаже їх пацієнтові. Безумовно, післяопераційна реабілітація залежить від рівня компенсації діабету, артеріального тиску, загального стану хворого.

Захворювання сітківки

Сітківка – сама тонка та складна структура ока, яка виконує його світлосприймаючу функцію. Тому захворювання сітківки завжди призводять до зниження зору.

Патологічні зміни в сітківці можуть бути запального, дистрофічного, судинного та дегенеративного характеру. Вони можуть носити як вроджений, так і набутий характер.

Оскільки сітківка є нервовим елементом ока, то захворювання часто закінчуються непоправною втратою зору. Тому дуже важливо вчасно виявити захворювання, правильно поставити діагноз і своєчасно почати його лікування.

При короткозорості, коли око має більші, ніж в нормі розміри, виникає дефіцит кровообігу та живлення сітківки, що проявляється в появі на периферії сітківки зон її потоншення (периферична дегенерація сітківки). З часом в місцях потоншення можуть утворитися мікроскопічні отвори, що може призвести до відшарування сітківки та вимагатиме термінової операції.

Поява периферичної дегенерації сітківки, як правило, не відчувається пацієнтами, зір не погіршується. Іноді короткозорі люди звертаються до лікаря зі скаргами на появу яскравих відблисків та «блискавок» в периферичній частині поля зору. Але частіше за все периферична дегенерація сітківки виявляється при профілактичному огляді короткозорих людей під час підбору окулярів або лінз.

Периферична дегенерація сітківки лікується за допомогою її лазерного зміцнення.

Найбільш частими захворюваннями сітківки, які призводять до зниження зору та потребують обовязкового лікування є:

Спеціалісти медичного центру АЙЛАЗ мають великий досвід роботи, мають в розпорядженні сучасне діагностичне, лазерне та хірургічне обладнання для того, щоб поставити точний діагноз і запропонувати адекватне та найбільш ефективне лікування.

Діагностика при захворюваннях сітківки
Діагностика при захворюваннях сітківки

Окрім базового обстеження при захворюваннях сітківки для встановлення правильного діагнозу необхідно провести наступні дослідження:

 • Оптична когерентна томографія сітківки – безконтактне, високоточне дослідження сітківки на рівні структури тканин.

ОКТ дає можливість бачити на знімках ті деталі ока, які неможливо оцінити ніякими іншими методами дослідження.

Метод дає можливість отримати вичерпне уявлення про ультраструктуру будь-якої ділянки сітківки.

Всі вимірювання проводяться в мікронах і дуже точно відображають найменші зміни.

В медичному центрі АІЛАЗ використовується одна з самих останніх моделей спектральної ОКТ – RTVue-100 фірми Optovue (США) (один з самих швидкісних і точних приладів у світі – 26 000 сканувань сітківки в секунду (!) і зображення сітківки з розподільною здатністю в 5 мікрон!).

diagnostika-pri-zabolevaniyah-setchatki-01_03
Загальний вигляд приладу
diagnostika-pri-zabolevaniyax-setchatki-2
Зображення сітківки пацієнта з макулодистрофією

Оптична когерентна томографія – це один з найбільш точних і універсальних методів дослідження в офтальмології, абсолютно необхідний при захворюваннях сітківки.

RTVue-100 дає можливість значно розширити можливості дослідження та підвищити точність діагностики, і є абсолютно необхідним в діагностиці і при лікуванні захворювань сітківки.

В сучасній офтальмології саме результати цього дослідження є вирішальними при обранні тактики лікування та контролі за його ефективністю.

 • Квантитативна статична периметрія – дуже точний метод дослідження поля зору. Дає можливість виявити найменші функціональні дефекти поля зору і отримати їх кількісну оцінку. Контрольні дослідження протягом року дають можливість об’єктивно оцінити зміни розмірів і форми патологічного осередку. Порівняння отриманих протягом часу зображень дає можливість оцінити динаміку захворювання та ефективність лікування, яке проводиться.

В медичному центрі АІЛАЗ з цією метою використовується остання версія квантитативного периметра Octopus 900 (Німеччина).

diagnostika-pri-zabolevaniyah-setchatki-03
Загальний вигляд приладу
 • Фотореєстрація очного дна і фаг (флуоресцентна ангіографія)

Достатньо часто під час обстеження у лікаря виникає необхідність не тільки детально розглянути картину очного дна (сітківку, судини ока, диск зорового нерву), але і отримати збільшене зображення певних деталей, а також зафіксувати наявні зміни. Особливо це важливо в тих випадках, коли припускається подальше спостереження за процесом з метою оцінки ефективності лікування та спостереження за його динамікою.

В цих випадках лікар вдається до спеціального фотографування очного дна.

Здійснюється таке фотографування за допомогою цифрової фундус-камери. Отримані зображення зберігаються в архіві, зображення також копіюється на CD-диск і видаються пацієнту.

diagnostika-pri-zabolevaniyax-setchatki-4
Загальний вигляд приладу
diagnostika-pri-zabolevaniyah-setchatki-05
Кольорове зображення сітківки під кутом 45°
 • Флуоресцентна ангіографія ока (ФАГ) – об’єктивний метод дослідження судин ока при їх контрастуванні флуоресцентом. Метод незамінний для уточнення діагнозу при захворюваннях сітківки.
Без цього дослідження неможливо прийняти обґрунтоване рішення щодо тактики лікування конкретного пацієнта з захворюванням сітківки.

ФАГ необхідний при наступних захворюваннях:

 • вікова макулярна дегенерація,
 • діабетична ретинопатія і діабетичний макулярний набряк,
 • тромбоз вени сітківки,
 • центральна серозна хоріоретинопатія,
 • запальні процеси в сітківці та зоровому нерві.
diagnostika-pri-zabolevaniyax-setchatki-6
Фото сітківки під час ангіографії

Повторні дослідження дають можливість оцінити динаміку захворювання в ході лікування та спостереження.

Всі перераховані методи дослідження є обов’язковими в алгоритмі обстеження пацієнта з захворюванням сітківки.

Відшарування сітківки
Макулодистрофія (макулярна дегенерація)
Диспансерний нагляд за пацієнтами з макулодистрофією

Пацієнти з макулодистрофією потребують регулярного відвідування лікаря офтальмолога.

В медичному центрі АЙЛАЗ пропонується диспансерний нагляд для людей з макулодистрофією.

Переваги диспансерного нагляду в АЙЛАЗі:

 • своєчасна комплексна діагностика стану сітківки (фотореєстрація, ОСТ, ФАГ), яка відповідає міжнародним стандартам;
 • регулярні огляди у одного і того ж лікаря;
 • динамічний нагляд і можливість порівняти результати на одному і тому ж обладнанні;
 • система нагадування;
 • економічні переваги (більш низька ціна обстежень);
 • повне наступництво в системі лікування; 
 • весь спектр сучасного лікування в одному закладі;
 • професіоналізм лікарів (висока спеціалізація в проблемах макулодистрофії)

Регулярне спостереження, правильна діагностика, кооперація з лікарем-спеціалістом, який знає історію Вашого захворювання, допоможуть максимально ефективно боротися з проблемою.

Методи лікування захворювань сітківки
Записатися на прийом
Загальна інформація
Вам відправлений СМС з кодом підтвердження запису на прийом