044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01
Ми лікуємо
Підписка на новини

Запитання до спеціаліста

Чи можемо ми допомогти своїм дітям вилікувати косоокість назавжди?! ТАК!

Величезна кількість дітей і дорослих, які страждають на косоокість, мріють про щастя позбавлення цієї недуги.

Косоокість  це соціальна проблема. Ним страждає 7% дітей і 4% дорослих. З дитинства вони стають об’єктом глузувань. Нині у світі налічують щонайменше 10 млн людей з косоокістю. Крім косметичного недоліку, косоокість супроводжується серйозним розладом зорових функцій, що певною мірою може вплинути на адаптацію дитини в соціумі, призвести до обмеження вибору професії в майбутньому. Тому завдання офтальмолога не лише повернути природну красу очам дитини, але й допомогти відновити неоціненний зір і водночас зробити дитину щасливішою.

Що мають знати батьки про зір свого малюка

При народженні у дитини є лише ряд зорових рефлексів: реакція зіниць на світ, поворот очей до яскравого раптового джерела світла. Дитина ще не може бачити добре. Це вміння вона набуває поступово лише до семи років, а в перші місяці малюк навчається розпізнавати предмети, кольори, контури та форми. Через два-три тижні після народження поступово формується колірний і предметний зір, а вже через вісім-десять тижнів рухи очей, що стежать, стають плавними. На четвертому місяці з’являється здатність оцінювати відстані. Дитина бачить свої руки, починає координувати рухи між очима та рукою, і її мозок вчиться зіставляти, оцінювати та робити висновки з відчуттів від різних органів чуття. До семи років зорова система в нормі має бути сформована остаточно, проте зорова оцінка простору вдосконалюється й у пізнішому віці. Певна дискоординація в роботі та рухах очей може бути й у цілком здорової дитини, але щоб виключити проблему, потрібно не пропускати обов’язкові для всіх немовлят візити до офтальмолога: у місяць, у пів року та у рік.

Що ж таке косоокість і чому вона виникає?

Для того, щоб зрозуміти специфіку косоокості, потрібно зрозуміти, яке нормальне функціонування органів зору. Обидва очі мають певну кількість м’язів – по шість у кожного. Завдяки спільній роботі вони забезпечують рух очей. Усі дванадцять м’язів знаходяться під контролем мозку, який відповідає за те, щоб обидва ока дивилися у правильному напрямку. Узгодженість усіх дванадцяти м’язів допомагає поєднати два зображення в одне. Коли ми дивимося на світ очима, при цьому обидва ока працюють самостійно та сприймають все окремо. І ось у головному мозку вся картинка зливається воєдино – це бінокулярний зір.

При народженні дитина ще не вміє дивитися «двома очима». Здатність до бінокулярного зору формується в неї поступово та продовжує формуватися до чотирьох-шости років. Оскільки це відбувається поступово, вона може бути легко порушена. Всі новонароджені мають далекозорість близько трьох діоптрій. При цьому фокус потрапляє не на сітківку, а за нею. У міру зростання дитини збільшується в розмірі очне яблуко та оптичний фокус переміщається на сітківку. Деякі діти, з різних причин, мають далекозорість вище трьох діоптрій. Щоб чітко бачити предмети, їм доводиться напружувати свої очі. Ця напруга і є часто основною передумовою виникнення косоокості.

Суть косоокості в тому, що очі дитини приймають таке положення, при якому їх осі не сходяться на предметі, що розглядається, як має бути в нормі, а відхиляються вправо, вліво, або ж вгору чи вниз (але таке явище спостерігається рідше). Якщо око, що косить, звернене до скроні, косоокість вважається розбіжною, а якщо до носика – збіжною.

За своїм походженням косоокість може бути вродженою – в такому випадку малюк вже народжується з проблемними очима, і набутою, причому найчастіше в ранньому дитинстві.

Причин косоокості багато, у кожному конкретному випадку треба розбиратися індивідуально разом із дитячим лікарем-офтальмологом.

У деяких дітей косоокість розвивається внаслідок слабкості м’язів ока. Або через далекозорість і короткозорість: малюк погано бачить предмети, розташовані поблизу чи вдалині, тому напружує очі, що з часом може призвести до хвороби. Іноді косоокість розвивається в результаті астигматизму (нерівномірної кривини рогівки або кришталика) і, як наслідок, порушення фокусування зображення предмета на сітківці, через яке дитина все бачить у спотвореному вигляді.

До формування косоокості можуть призвести неврологічні хвороби та відхилення, сильні стреси та психологічні травми дитини, інтоксикації плода, травми, зниження зору одного чи обох очей через різні хвороби (вроджену катаракту, дистрофію сітківки).

Істотну роль відіграє і чинник спадковості: якщо батьки «косять», існує велика ймовірність того, що їхні діти зіткнуться із цією проблемою. Причиною вродженої косоокості можуть послужити також захворювання майбутньої мами.

Коли ж іти до офтальмолога?

Батьки не завжди вчасно реагують на те, що їхня дитина косить або часто думають, що пройде само, переросте. І в результаті втрачають дорогоцінний час.

При своєчасному виявленні захворювання потрібно докласти максимальних умов для того, щоб реабілітувати дитину до школи. Чим старша дитина, тим складніше проходить лікування та повне одужання гарантувати не можна.

Будь-яка підозра на відхилення від норми має насторожити батьків і спонукати до якнайшвидшого відвідування дитячого офтальмолога.

Лікування косоокості

Лікування косоокості у дітей комплексне та в кожному конкретному випадку індивідуальне.

За наявності далекозорості чи короткозорості, при наявності показань, дитині призначаються окуляри. Іноді окуляри повністю виправляють дитячу косоокість. Однак навіть за такого стану речей одного носіння окулярів недостатньо. Рекомендується проводити спеціальне фізіотерапевтичне лікування з використанням апаратних методів, застосування оклюзій – коли око, що бачить краще, закривають на кілька годин на день, щоб слабше око «не лінувалося» та розвивалося. Усі види тренувань спрямовані на лікування амбліопії (якщо вона є) та на відновлення «мостів» – бінокулярності між очима.

Якщо консервативні методи лікування не дають належного результату, тоді в ході лікування дитячої косоокості на певному етапі за наявності показань проводиться хірургічне втручання на м’язах ока. Операція спрямована на відновлення правильного балансу між м’язами. Після операції продовжується апаратне лікування косоокості у дітей. Воно спрямоване на повну реабілітацію зорових функцій. Дитину вчать оцінювати перспективу, тобто поступово формують стереоскопічний зір.

Кінцева мета в лікуванні дитячої косоокості – високий зір без окулярів при симетричному положенні очей та об’ємному стереоскопічному зорі.

Хочеться відзначити, що лікування косоокості, амбліопії та відновлення бінокулярного зору – це терпляча, іноді багаторічна праця як з боку фахівців, так і з боку наших маленьких пацієнтів та їхніх батьків.

Не чекайте миттєвого результату, не шукайте «чарівної пігулки» та не зупиняйтеся, якщо все одразу не виходить. Необхідно займатися проблемою постійно до повного виліковування, а не закидати все, щойно з’явилися гарні косметичні результати. У такому разі перерване лікування не принесе користі, не буде до кінця розв’язано проблему із зором і все повернеться «на круги своя».

Впевнена, що ви та ми, фахівці, усім серцем хочемо, щоб наші діти виросли здоровими, успішними, самодостатніми, впевненими у своїх силах, щасливими людьми. І поки ваше маля, в силу свого віку, не може ухвалювати важливі рішення у своєму житті, ви, дорогі татусі та мами, маєте взяти на себе відповідальність, докласти всіх можливих зусиль і допомогти йому вирости здоровою людиною.

Пропоную вашій увазі найпоширеніші міфи про косоокість, тож не припускаймося помилок:

  • Підросте – пройде. Багато хто думає, що хвилюватися не варто, якщо малюк косить. Звичайно, у маленької дитини можуть косити очі через незрілу нервову систему. Але якщо це затягується більше ніж на 3 місяці життя, потрібно терміново звернутися до лікаря.
  • Окуляри – це назавжди. У багатьох випадках при косоокості при правильному веденні дитини вдається позбавити її постійної очкової залежності. У деяких випадках можливе носіння м’яких контактних лінз або, якщо йдеться про короткозорість слабкого та середнього ступенів, використання рефракційної терапії – нічних лінз PARAGON 100, починаючи з віку 6-7 років. Дуже важлива заслуга цих лінз у цьому, що вони затримують розвиток короткозорості у дітей, повністю знімають спазм акомодації, розвивають резерви акомодації. Медичний центр «АЙЛАЗ» вперше в Україні почав застосовувати метод лікування зору, відомий як нічна корекція (рефракційна терапія). Сьогодні «АЙЛАЗ» є офіційним науково-навчальним центром компанії Парагон у Східній Європі.
  • Окуляри лазер-віжн. Останнім часом у продажу з’явилися так звані полідіафрагмальні окуляри у дірочку. При їх регулярному використанні виробники обіцяють швидке одужання від будь-яких хвороб очей. Наприклад, при короткозорості окуляри в «дірочку» просто створюють найкращі умови для зору внаслідок збільшення глибини оптичного фокуса. Той самий ефект досягається при примружуванні. При далекозорості та астигматизмі в окулярах лазер-віжн можливе поліпшення якості зору, але це поліпшення є таким, що здається, та науковими дослідженнями не підтверджено. При косоокості застосування цих окулярів ні до чого позитивного не призводить. Шкоди вони не завдають, пацієнти втрачають лише дорогоцінний час і не проводять справжнього лікування.
  • Препарати з чорницею. Як правило, всі призначені «чорничні таблетки» є харчовими добавками, полівітамінними наборами. Однак при косоокості вітаміни не відіграють вирішальної ролі в лікуванні дітей, тому що при ній не розвивається органічних змін на очному дні.
  • Діти косять через нерви. Дитина косить через стреси. Причиною може бути захворювання нервової системи. Так, але не самі стреси викликають косоокість, а найчастіше воно викликане короткозорістю, астигматизмом, далекозорістю, а стрес є каталізатором.
  • Почекаємо з лікуванням, воно нікуди не подінеться. Насправді затягувати не можна з лікуванням, чим швидше ви почнете його, тим простіше буде впоратися з ним.
  • Діти не носять окуляри. Так, маленьким діткам до року складно одягнути й носити окуляри, але є альтернатива – як це не дивно, можна використовувати контактні лінзи. Часто до такої методики вдаються у дітей після видалення вродженої катаракти, тоді, коли не було імплантовано штучного кришталика. Тому варто прислухатися до свого лікаря.
  • Операції можна уникнути. Це можливо тільки в тому випадку, якщо косоокість виникла через далекозорість, короткозорість та астигматизм. А от якщо вона виникла через патологію, то буде потрібна операція.

При всіх випадках косоокості дитина має бути обов’язково показана дитячому офтальмологу. Це дасть змогу вчасно виявити захворювання та розпочати своєчасне лікування.

Послугу лікування косоокості пропонують сьогодні багато очних клінік. При виборі лікувального закладу важливо враховувати не лише вартість лікування, а й рівень фахівців, репутацію клініки, рівень відповідного устаткування.

Медичний центр «АЙЛАЗ» має у своєму розпорядженні все необхідне обладнання для проведення повного обстеження та уточнення діагнозу, проведення повного комплексу лікування, включаючи апаратні методи лікування, та можливість проведення хірургічного лікування.

У нашому центрі консультації та оперативне лікування пацієнтів з косоокістю проводить головний дитячий офтальмолог України – Баринов Юрій Вікторович – один із найкращих фахівців у галузі лікування та хірургії косоокості. Операції передує спеціальне обстеження, під час якого планується обсяг втручання та моделюється положення ока після операції. При великих кутах косоокості може знадобитися два етапи операції, у проміжках між якими може бути призначене апаратне лікування та використання спеціальних окулярів Франеля.

Завдяки своєчасно вилікуваному захворюванню дитина може нормально вчитися, позбутися психологічних проблем через дефекти зору та займатися згодом улюбленою справою.