044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01
Ми лікуємо
Запитання до спеціаліста

Апаратні методи лікування зору

Апаратні методи лікування зору

Апаратні методики лікування у сучасній офтальмології

Для профілактики і лікування різних проблем очей, пов’язаних із зоровими навантаженнями, порушенням координації роботи м’язів і оптичними порушеннями, в сучасній офтальмології активно застосовуються апаратні методики лікування. 

Вони дозволяють зміцнити зір, а в багатьох випадках поліпшити його без хірургічного втручання. При деяких захворюваннях апаратне лікування – єдиний спосіб поліпшити зір. Особливо ефективним є застосування апаратів для лікування дитячих очних захворювань, пов’язаних з порушенням координації та роботи м’язового апарату ока.

При якій патології рекомендовано проходити курс апаратного лікування:

Апаратне та фізіотерапевтичне лікування проводиться у вигляді курсів по 5-10 сеансів, в які входить, як правило, кілька методів. Підбираються курси лікування індивідуально в залежності від стану очей пацієнта і завдань, що вирішуються. 

Апаратне лікування безконтактне та комфортно переноситься навіть у найменших пацієнтів. Для них використовуються програми лікування, що мають ігрову форму.

У нашому центрі «АЙЛАЗ» працює відділення апаратного та фізіотерапевтичного лікування, оснащене повним комплексом сучасного обладнання.

Обладнання, що використовується:

У багатьох випадках апаратними методами лікування можна істотно поліпшити зір, зняти стомлюваність, значно підвищити ефективність лікування косоокості, розвинути бінокулярний зір.

Медичний центр «АЙЛАЗ» має у своєму розпорядженні повний комплекс сучасних апаратів і комп'ютерних програм для лікування очних захворювань. 

Наші фахівці створять для вас індивідуальну програму апаратного лікування, яка буде найкращим чином допомагати у відновленні вашого зору.

Перелік апаратів

Амбліокор

Це відео-компютерний аутотренінг (ВКА), в основу якого покладена умовно-рефлекторна технологія, що дозволяє відновити контроль з боку нервової системи за процесами, що протікають в зоровому аналізаторі. Мета методу – розвиток природної здатності мозку компенсувати  («відредагувати») нечітке зображення, що отримується на сітківці.

 

Прилад не має протипоказань, особливо ефективний при важких формах аметропії в дитячому віці, амбліопії.

apparatnyemetodylecheniyazreniya05

Показання до застосування:

  • лікування амбліопії,
  • розвиток бінокулярного зору,
  • всі форми порушення рефракції ока далекозорість, короткозорість, астигматизм,
  • реабілітація після рефракційної хірургії (лазерної та оперативної).

Програмно-комп'ютерне лікування

Під час лікування відбувається активне локальне і загальне роздратування сітківки яскравими колірними динамічними стимулами. В основу вправ покладено методи розвитку сприйняття зорового образу, координованої роботи обох очей, розвитку мязових резервів очей.

 

Програмне лікування виконано у вигляді гри для більш активної участі пацієнта в процесі лікування.

apparatnyemetodylecheniyazreniya-tiripogonya02

Показання до застосування:

  • амбліопія будь-якого ступеня,
  • порушення бінокулярного зору,
  • спазм акомодації,
  • співдружня косоокість,
  • початкова пресбіопія,
  • астенопія

Вправи «Тир», «Погоня», «Eye» – це ігри, що сприяють розвитку правильної фіксації, підвищенню гостроти зору. Різноманітні вправи на «суміщення» та «злиття» розвивають співдружню діяльність обох половин зорового аналізатора.

Програми «Квітка» та «КОНТУР» застосовуються для лікування амбліопії, відновлення та розвитку бінокулярного зору. Пацієнт в червоно-синіх окулярах бачить опорний малюнок одним оком, обводить або домальовує його «пером», видимим іншим оком. Всього в програмі – 38 малюнків різної складності, змінюється співвідношення контрастів об’єктів і товщина ліній малюнка та «пера», об’єкти можуть незалежно перемикатися зі світлих в темні, включається миготіння з керованою частотою, регулюється сила стимулу.

Програма «ЧІБІС» призначена для стимуляції координованої діяльності лівого і правого зорових каналів за рахунок використання бінокулярних зорових стимулів – стереограм.

Програма «RELAX» надає дію, що нормалізує, на акомодацію. Використовувані в програмі стимули з певними просторовими, тимчасовими і колірними параметрами виводять акомодацію з фіксованого стану напруги.

«Таблиця Шульте» – дія таблиці заснована на предявленні оку частотно-просторової контрастної решітки, що обертається, де стимуляція проводиться структурованими динамічними зображеннями. В процесі тренування активізуються візомоторна діяльність, акомодація.

Програма «КЛІНОК-2» – містить вправи, призначені для розвитку зору, усунення косоокості та розширення фузіонних резервів. Всі результати вимірювань і тренувань реєструються автоматично та виводяться на екран у вигляді таблиць і графіків, що дає можливість аналізувати результати лікування.

Синоптофор

apparatnyemetodylecheniyazreniya03

Це один з основних приладів для терапевтичного лікування бінокулярного зору при косоокості, визначенні обєктивного кута косоокості по горизонталі, тренування рухливості очей.

Принцип роботи сіноптофора заснований на поділі полів зору. Одному оку видно, наприклад, овал, а іншому – курча, і дитина намагається помістити курча в овал, для чого поєднує осі очей, тренуючи тим самим очні мязи. Подібними тренуваннями косоокість часто виліковується без операції.

Показання до застосування:

  • порушення бінокулярного зору,
  • співдружня косоокість,
  • астенопія на грунті слабких фузіонних резервів

Гелій-неонова лазерна терапія (апарат лазерний скануючий СМ − 4)

apparatnyemetodylecheniyazreniya09

Гелій-неоновий лазер має стимулюючу дію на структури ока, в основу якого покладена дія променя світла низької інтенсивності.

Лазерний промінь здійснює свій вплив на молекулярному, клітинному, тканинному і органному рівні, має стимулюючу дію, сприяє підвищенню захисної активності клітин пігментного епітелію сітківки, попереджає розвиток дегенеративних змін в центральній нервовій системі, поліпшує кровообіг і обмін речовин в оці, підсилює регенераторну здатність епітеліальних клітин рогівки, активізує місцевий імунітет, знімає спазм циліарного м'яза. Безпосереднє опромінення елементів очного яблука проводиться розфокусованим променем гелій-неонового лазера (довжина хвилі 0,63 мкм), впливаючи відбитим променем на нервово-рецепторний апарат зорового аналізатора. Активним елементом гелій-неонових лазерів є суміш інертних газів – гелію та неону.

Показання до застосування:

  • амбліопія,
  • спазм акомодації при аметропіях, астенопічний синдром,
  • захворювання зорового нерва (атрофії), а також компенсована глаукома – стимулююча дія лазерного випромінювання на нервові волокна зорового нерва,
  • епітеліально-ендотеліальні дистрофії рогової оболонки,
  • травматичні пошкодження та запальні захворювання рогової оболонки, що хронічно протікають,
  • передні та задні увеїти різного генезу поза стадії загострення,
  • макулодистрофії («суха» форма),
  • патології очей – хронічні блефарити, халязіон, ячмінь в стадії формування,
  • патологія сльозовідведених шляхів поза стадією загострення,
  • епісклеріти, склеріти.

Апарат «СТРУМОЧОК»

apparatnyemetodylecheniyazreniya-rucheyok02_02

Апарат може ефективно використовуватися для зняття спазму акомодації та профілактики короткозорості у дітей при підвищенні зорових навантажень.

Дія заснована на тренуванні механізму акомодації в процесі спостереження символу, який, циклічно переміщаючись, віддаляється або наближається до ока. Зображення символу спостерігається через лінзу.

Показання до застосування:

  • лікування спазму акомодації,
  • розвиток резервів акомодації,
  • лікування початкової пресбіопії

Амбліопанорама

apparatnyemetodylecheniyazreniya-ambliopanorama02_04

Прилад призначений для лікування амбліопії функціонального недорозвинення сітківки, починаючи з раннього дитячого віку.

Використовується для лікування амбліопії методом панорамних фігурних полів, що осліплюють.

Показання до застосування:

  • амбліопія будь-якого ступеня,
  • порушення фовеолярної фіксації.

Апарат «МІРАЖ»

Пристрій призначений для формування бінокулярного зору.

Після певних засвічувань кожного ока окремо, завдання пацієнта полягає в тому, щоб «злити» при двох відкритих очах два послідовних образа в один.

Показання до застосування:

  • порушення зорових функцій та бінокулярного зору при співдружній косоокості,
  • розвиток бінокулярного зору після хірургії косоокості

Апарат «КАСКАД»

Використовується для лікування шляхом впливу на оптичну систему очей за заданим алгоритмом колірними стимулами видимого спектру, що динамічно змінюються в часі та просторі. Основне призначення – тренування відносної та абсолютної акомодації, розвиток фузіонних резервів.

Показання до застосування:

  • спазм акомодації різної етіології,
  • астенопія, особливо при роботі за компютером,
  • міопія,
  • початкова пресбіопія,
  • амбліопія,
  • косоокість.

Акомодотренер АТО-3

Аккомодотренер оптичний АТО-3 призначений для тренування акомодації при її слабкості, короткозорості, також при косоокості з метою роз’єднання акомодації та конвергенції. Суть методу полягає в позмінному приставленні до тренованого ока на певний час позитивних і негативних сферо-призматичних елементів різної сферичної та призматичної діоптрійності для усунення залишкових явищ спазму акомодації.

ДИПЛОПТИК – П

Призначений для тренування бінокулярного зору в природних умовах при співдружній косоокості.

АМО-АТОС з приставкою «АМБЛІО-1» (апарат для магнітотерапії в офтальмології)

Терапевтичний ефект дії магнітних полів зумовлений судинорозширювальною, спазмолітичною, протизапальною, протинабряковою, імуностимулюючою і седативною дією, а також забезпечує магнитофорез лікарського препарату в тканини при його місцевому впливі.

Лінзи Франеля

У медичному центрі АЙЛАЗ для діагностики лікування та корекції використовується нова методика – лінзи Франеля.

Лінзи Франеля дозволяють підвищити точність вимірювання суб’єктивного кута косоокості, забезпечують зручність діагностики.

Мікропризмові елементи Франеля використовуються в сучасній хірургії косоокості для дозованого хірургічного втручання. Дозволяють отримати високі косметичні результати.

Лінзи Франеля використовуються також для оцінки результатів хірургічного втручання.

При необхідності призначення призматичної корекції використання лінз Франеля дає можливість виготовити комфортні окуляри з тонким склом і вбудованим призматичним компонентом від 0.5 до 30 призмових діоптрій.

Амбліопія

Амбліопія – зниження зору, яке виникає через те, що один з очей не задіяний в процесі зору. Найчастіше це виникає при надмірній далекозорості, короткозорості, астигматизмі, косоокості. Це синдром так званого «ледачого ока». Око бачить нечітку картинку, що заважає аналізувати зоровий образ одночасно із зображенням, що мозок отримує від кращого ока. Це призводить до того, що слабше око вимикається (активно гальмується корою головного мозку) з активної роботи та аналізу зображень. Найчастіше та швидше за все амбліопія розвивається в дитячому віці, коли зоровий аналізатор ще розвивається. Однак саме в дитячому віці цей стан і найбільш успішно лікується.

Дитяча амбліопія часто розвивається при косоокості та високій далекозорості.

Основне завдання при лікуванні амбліопії – активізувати нервові клітини ока та зорового аналізатора і змусити їх працювати.

Для лікування амбліопії застосовуються:

При своєчасному лікуванні функції ока вдається відновити майже до 100%.

Розумні окуляри Vidi

Розумні окуляри Vidi

Амбліопія або «ледаче око» – одна з поширених причин порушення зору серед дітей. Характеризується зниженою, але оборотною, гостротою зору.

Найбільш частими причинами є косоокість і порушення оптичної сили очей.

Око погано бачить і в результаті мозок отримує візуальну інформацію низької якості. Мозок дитини дуже пластичний і зоровий аналізатор, отримуючи неякісне зображення, досить швидко стає «ледачим». Особливо швидко розвивається амбліопія, якщо якість зображення від обох очей різна (наприклад, на одному оці у дитини є велика далекозорість). Найгірший з очей гальмується і поступово вимикається з роботи. Якщо амбліопію не вдається успішно лікувати в ранньому дитинстві, дана патологія залишається на все життя.

Лікування амбліопії найбільш ефективно в дитячому віці, і чим раніше, тим краще, в період, коли в організмі, що росте, формуються візуальні функціональні зв’язки очей і кори головного мозку.

В першу чергу, усуваються дефекти оптики очей – виписуються окуляри або лінзи, проводиться корекція косоокості. Одночасно з усуненням причини «ледачого ока» слід стимулювати зір. Робиться це за допомогою апаратного лікування і періодичного закриття кращого ока – оклюзії.

Мета оклюзії – змусити працювати слабке око, співпрацюючи з головним мозком.

Це дуже ефективне та просте рішення. Для тренування гіршого ока в окулярах періодично закривається скло перед найкращим оком. Однак батьки часто стикаються з проблемою – небажанням дитини. Причини цього різні – і естетичні (всім кидається в очі закрите під окулярами око!), і фізичний дискомфорт (адже працюючи гіршим оком, дитина гірше бачить!). Іноді батькам в силу зайнятості важко дотримуватися точного алгоритму оклюзії (чергування відкриття та закриття ока, почергового закриття очей).

Медичний центр АЙЛАЗ сьогодні пропонує рішення для цієї програми. У нас з’явився новий метод в лікуванні амбліопії, що, напевно, сподобається малюкам та їхнім батькам. Для пацієнтів у віці до 6 років представлені унікальні електронні окуляри ViDi, що дозволяють уникнути дискомфорту в лікуванні амбліопії, а оклюзія сприймається дитиною як гра. Ці окуляри є розробкою кращих фахівців-офтальмологів, яким вдалося об’єднати прогресивні технології та комфорт в пристосуванні, що значно полегшить лікування вашої дитини. Роботи над створенням нового методу почалися ще в 1993 році, а в 2012 році розробка була вже використана на практиці. Дослідження показали, що вже через 9 місяців лікування зір дитини вдається підвищити!

Як же працюють ці унікальні окуляри?

По-перше, в спеціальні окуляри можна встановити необхідну для очей оптику.

По-друге, вони не затемнюють здорове око на тривалий відрізок часу. Працюють за спеціально заданою програмою, яку можна коригувати. Згідно автоматичних налаштувань, окуляри в режимі оклюзії працюють в діапазоні 20 секунд затемнення – 40 секунд прозорий, таким чином, дозволяючи дитині звикнути до затемнення одного ока. Надалі, діапазон затемнення/закриття пропорційне збільшується. Завдяки планомірному затемненню, дитина швидко звикає до свого «гаджету», що без заподіяння морального дискомфорту впевнено займається лікуванням амбліопії.

По-третє – це якісний і сучасний дизайн, що спростить спілкування з однолітками, а різні кольорові гами зацікавлять і хлопчиків, і дівчаток.

Ну, і найважливіше питання – безпека. Окуляри виготовлені зі спеціального гіпоалергенного матеріалу та повністю безпечні для вашого малюка.

Астенопія

Астенопія

Астенопія – це навантаження на зір, повязане з підвищеними зоровими навантаженнями, що проявляється у головних болях, нестійкій гостроті зору, зниженні працездатності, дратівливості.

Як правило, астенопія виникає при наявності не корегованої окулярами далекозорості, астигматизмі, при слабких акомодаційних здібностях мязів, при спазмі акомодації.

Астенопія заважає комфортній зоровій роботі, призводить до швидкого виснаження уваги, іноді є причиною запалення повік. Школярі, які страждають астенопічними явищами, можуть відставати в успішності.

Стан астенопії необхідно вчасно діагностувати та проводити, в залежності від причин, що її викликали, адекватне лікування.

Для лікування астенопії застосовуються:

Косоокість і бінокулярний зір

Косоокість – проявляється відхиленням від точки фіксації одного з очей. Воно може бути збіжним (при відхиленні очного яблука до носа) і розбіжним (при відхиленні очного яблука до скроні). Може бути одностороннім (монолатеральним), якщо відхиляється тільки одне око, і поперемінним (альтерніруючим), якщо відхиляються позмінно обидва ока.

Крім косметичного недоліку, досить тяжкого в психологічному відношенні, косоокість супроводжується серйозним розладом бінокулярних функцій очей. Косоокість значно погіршує зорову здатність людей і, в подальшому, обмежує їх у виборі професії. У дитини з косоокістю, в результаті порушення правильної спільної роботи обох очей, з того ока, який косить частіше, зорові образи в головний мозок не передаються. Відбувається це, щоб уникнути хаосу в зоровій системі.

Тривале виключення з роботи одного з очей призводить до функціонального зниження гостроти зору та розвитку амбліопії.

Косоокість часто виникає при порушенні рефракції (оптичної сили) ока, особливо при високій далекозорості та астигматизмі. Поштовхом до розвитку косоокості може стати якась несприятлива обставина: травма голови або ока, сильний переляк або стрес, захворювання з високою температурою.

Як правило, така косоокість зявляється в 2-4 роки.

Іноді косоокість може бути з народження або зявлятися в ранній період життя дитини. Така косоокість може бути повязана з внутрішньоочною патологією, що різко знижує зір, або неврологічними причинами.

Різні види косоокості вимагають різного підходу в лікуванні. Спеціаліст під час обстеження встановить причини косоокості, яка з’явилась, визначить його вид і тактику подальшого лікування. Дуже часто косоокість у дітей лікується призначенням окулярів і апаратним лікуванням з розвитку зору і координації роботи м’язів очей.

Якщо батьки виявили, що очі дитини при погляді на якийсь обєкт, розташовані не симетрично – малюка обовязково потрібно обстежити у офтальмолога.

Раннє виявлення та своєчасно розпочате лікування косоокості підвищує ефективність лікування.

У випадках, коли терапевтичного лікування буває недостатньо, проводиться операція з усунення косоокості.

У медичному центрі АЙЛАЗ косоокість оперує головний дитячий офтальмолог України – Барінов Юрій Вікторович, один з провідних фахівців України в хірургії косоокості.

Бінокулярний зір – це вища зорова функція, що формується при правильному положенні очей і стійкою (центральною) фіксацією. Бінокулярний зір передбачає об’єднану діяльність обох очей, що забезпечує більш складне, повноцінне зорове сприйняття форми та яскравості об’єкта, дає більш точну оцінку просторового виміру, об’ємність предметів, ступінь їх абсолютної та відносної віддаленості. Наявність косоокості (неправильного положення очей) ускладнює процес формування бінокулярного зору.

Амбліопія та косоокість вимагають не тільки правильної ранньої діагностики зорових і окорухових порушень, а й своєчасного комплексного лікування в спеціально обладнаних очних кабінетах. В основі лікування лежить стимулюючий вплив світлових і колірних подразників, слабких електричних струмів і контрастних рухомих динамічних структур, що мотивують як роботу м’язів, так і зорового аналізатора в цілому.

Для лікування косоокості та відновлення бінокулярного зору застосовуються:

Спазм акомодації

Зорова робота вимагає напруження внутрішніх м’язів очей, що відповідальні за зміну фокусування ока на предмети, які розглядаються (акомодацію).

Тривала зорова робота на близькій відстані, особливо з дрібними предметами, іноді призводить до стійкого спазму акомодаційних м’язів, що проявляється в погіршенні зору вдалину та стомлюваності під час зорових навантажень.

Тривало існуючий спазм сприяє розвитку короткозорості у дітей. У дітей до 8-річного віку акомодаційна система розвинена ще не в повному обсязі та зорові навантаження провокують розвиток спазму. Звичка низько нахиляти голову під час читання та письма також сприяє розвитку спазму. Тому так важливо стежити за правильною посадкою дитини під час занять і не перевантажувати маленьких дітей зоровими заняттями.

При появі спазму акомодації його обовязково необхідно лікувати.

Для лікування спазму акомодації застосовуються:

Хто здійснює апаратне лікування

Бурдига Олена Миколаївна
  • Лазерний рефракційний хірург, дитячий офтальмолог, лікарка-офтальмолог вищої категорії;
  • досвід роботи – понад 20 років

Досвідчений фахівець у таких напрямках: лазерна корекція, лікування кератоконусу, діагностика та лікування косоокості, апаратне лікування, ортокератологія, загальна та інструментальна діагностика, терапія захворювань очей, підбір склеральних лінз.

Галерея

Записатися на прийом

Вам відправлений СМС з кодом підтвердження запису на приймання.
Звертаємо Вашу увагу, що запис вважається підтвердженим лише після дзвінка реєстратора кол-центру. Будь ласка, дочекайтеся дзвінка реєстратора.