Захворювання рогівки
Захворювання рогівки та їх лікування
Рогівка – прозора сферична частина зовнішньої оболонки ока, через яку світло потрапляє в око. Від конфігурації рогівки та рівня її прозорості залежить чіткість зображень, які сприймаються. Будь-які порушення форми та конфігурації рогівки, її прозорості та цілісності призводять до зниження гостроти зору, в деяких випадках світлобоязні, сльозотечі та болей.
Наш медичний центр має в розпорядженні все необхідне сучасне обладнання для проведення детального обстеження та правильної діагностики захворювань рогівки.
Захворювання рогівки:
- Запалення (кератити)
- Дистрофії
Найбільш небезпечні проблеми рогівки – це запальні (в основному інфекційного характеру) процеси – кератити.
Як правило, лікування починається з медикаментозного, що включає специфічні антибіотики, до яких чутливі мікроорганізми, що викликали запалення.
У медичному центрі АЙЛАЗ проводяться специфічні дослідження для ідентифікації мікроорганізмів, що викликали запалення, і визначається їх чутливість до антибіотиків.
Серед дистрофічних захворювань рогівки найбільш частим є кератоконус і ендотеліальна дистрофія Фукса.
Дистрофія Фукса пов'язана з декомпенсацією внутрішнього шару рогівки і проявляється в старшому віці поступовим зниженням прозорості рогівки.
До дистрофії рогівки відноситься і так звана епітеліально-ендотеліальна дистрофія, яка є рідкісним ускладненням внутрішньоочних операцій.
Діагностика пізніх стадії дистрофії рогівки не викликає труднощів, проте при початкових проявах хвороби діагноз клінічно не завжди вдається поставити. Сучасна офтальмологія має в розпорядженні спеціальні інструментальні методи діагностики стану ендотелію рогівки. Таке обладнання використовується в медичному центрі АЙЛАЗ.
Декомпенсація ендотелію рогівки, незалежно від причини, яка її викликала, призводить до її набряку, порушення прозорості та цілісності поверхневого шару. В результаті значно знижується зір, з'являються болі, світлобоязнь і сльозотеча. Пацієнти змушені постійно проводити протизапальне лікування, користуватися контактними лінзами для зменшення дискомфорту. При важких проявах ендотеліальних дистрофій доводиться вдаватися до пересадки рогівки.
В останнє десятиліття для лікування ендотеліальних дистрофій застосовується крос-лінкінг.
За допомогою крос-лінкінга усувається набряк рогівки за рахунок ущільнення шарів колагенових волокон, поліпшується зір, зникають або значно зменшуються дискомфорт і болі. У більшості випадків вдається домогтися і поліпшення зору.
Кератоконус
Кератоконус – хронічне прогресуюче захворювання, яке поступово призводить до потоншення рогівки. Відбувається це в результаті ослаблення зв'язку між колагеновими волокнами, що складають основу серединних шарів рогівки і тих, що надають їй щільність.
Як правило, кератоконус - це двосторонній процес, але спочатку проявляється тільки на одному оці. Причина захворювання до цього часу остаточно не ясна.
Відомі фактори ризику розвитку кератоконуса. Імовірність кератоконуса вища при деяких захворюваннях ока і системних патологіях організму. Найчастіше захворювання розвивається у пацієнтів, які в зв'язку з загальним станом тривалий час приймають кортикостероїдні препарати. Помічено зв'язок розвитку кератоконуса зі звичкою потирати і примружувати очі і з травмами рогівки ока.
Симптоми кератоконуса:
- зниження зору,
- часта зміна окулярів і лінз,
- збільшення астигматизму,
- неможливість отримати 100% зору з корекцією.
Деформація рогівки зазвичай починає проявлятися після пубертатного віку, частота захворювання оцінюється як 1-2 на 10 000 населення, частіше зустрічається серед південних і європейських народів.
При прогресивному розвитку кератоконуса астигматизм посилюється і корекція зору стає неможливою. Рогівка все більш стоншується до критичних величин. Настає момент, коли товщина рогівки стає настільки малою, що не в змозі підтримувати баланс внутрішньоочного і зовнішнього тиску. Розвивається набряк рогівки, ситуація стає небезпечною для цілісності ока. У цих випадках пацієнти потребують негайної пересадки донорської рогівки.
Рання стадія кератоконуса до останнього часу важко діагностувалась і могла бути пропущена.
Останнім часом, завдяки появі нових технологій дослідження рогівки, кератоконус діагностується частіше. Сучасні методи дослідження рогівки дозволяють одержувати повну топографічну карту передньої і задньої поверхні рогівки (що особливо важливо, тому що первісні зміни проявляються саме на задній поверхні), її товщини в будь-якій точці з точністю до декількох мікрон!
Сьогодні такий прилад є і в Україні. Це оптичний топограф ORBISCAN американської компанії Bausch & Lomb. Він дозволяє не тільки точно встановити діагноз кератоконуса, але і контролювати найменші зміни в стані рогівки.
До теперішнього часу єдиним методом лікування кератоконуса була пересадка рогівки, що проводиться при виражених стадіях захворювання. За оцінками більшості центрів, що займаються пересадкою рогівки, не менше 15% всіх пересадок проводяться саме з приводу прогресуючого кератоконуса.
В останнє десятиліття для корекції зору при кератоконусі застосовуються спеціальної конструкції лінзи – так звані склеральні лінзи. Ці лінзи мають спеціальну конфігурацію, яка дозволяє лінзі не стикатися з верхівкою кератоконуса і тим самим не травмують рогівку. Крім того, вони дають можливість отримати найбільш високий зір. Однак лінзи не можуть зупинити прогресії захворювання, а лише коригують зір.
Сьогодні з'явилася можливість терапевтичного лікування кератоконуса.
Новий метод отримав назву перехресне зв'язування рогівкового колагену за допомогою рибофлавіну (Corneal Collagen Crosslinking with Riboflavin – CCC-R – крос-лінкінга або ультрафіолетове зрощення (UltraViolet – Crosslinking – UV-X) за допомогою лампи Зайлера.
В Україні вперше методика крос-лінкінга була застосована в медичному центрі «АЙЛАЗ».
Центр «АЙЛАЗ» спеціалізується з питань корекції зору, ми маємо у своєму розпорядженні найсучасніше і точне обладнанням для діагностики, а наші лікарі мають достатній досвід і бажання допомогти Вам вибрати саме той вид лікування, який буде для Вас найбільш безпечним і комфортним.
Кератити
Запалення рогівки – кератит – важке захворювання, що призводить до порушення прозорості рогівки, різкого зниження зору і поширення запального процесу вглиб ока.
Причина кератитів – інфекція. Найбільш небезпечними є герпетичний вірус, грибки, протозойная інфекція, синьо-гнійна паличка, псевдомона.
Інфікування рогівки провокує травма, яка може бути викликана як простою механічною травмою ока, так і носінням лінз.
Вірусні кератити часто розвиваються на тлі зниження загального імунітету організму.
Симптоми кератитів:
- почервоніння ока,
- болі та світлобоязнь,
- зниження зору,
- погіршення зору,
- порушення прозорості рогівки,
- виділення з ока.
Лікуються кератити за допомогою специфічних для кожної конкретної інфекції антибіотиків, противірусних і протизапальних препаратів.
Важливо встановити характер мікроорганізмів, що викликали запалення рогівки. Для цього проводяться специфічні мікробіологічні дослідження виділень.
У медичному центрі «АЙЛАЗ» проводяться посіви для ідентифікації інфекції та визначення її чутливості до різних антибіотиків.
Лікування зазвичай довге і не завжди призводить до повного виліковування. Після важких кератитів назавжди залишається помутніння рогівки - більмо, що істотно знижує зір і погіршує косметичний вигляд людини.
Багато кератитів мають рецидивуючий (що повторюється) характер і кожна наступна атака запалення викликає все більші зміни в рогівці.
Найбільш важко піддаються лікуванню герпетичні, протозойні та грибкові кератити. Іноді медикаментозна терапія безсила.
Сьогодні з'явився новий метод лікування важких запальних захворювань рогівки. Цей метод називається крос-лінкінг рогівки.
Суть методу полягає в тому, що за допомогою спеціального приладу – лампи Зайлера, проводиться повна стерилізація рогівки (тобто знищується вся інфекція в товщі рогівки) за допомогою спеціально сфокусованого гомогенізованого монохромного ультрафіолетового випромінювання.
Одночасно усувається набряк рогівки, викликаний запальним процесом.
Досить однієї процедури, щоб зупинити запальний процес і ліквідувати інфекцію.
Після проведення процедури проходить біль, заспокоюється око, рогівка стає прозорою.
Сьогодні для тих, хто страждає від важких форм кератитів, з'явилася надія!
Діагностика при захворюваннях рогівки
При захворюваннях рогівки, крім базового обстеження, необхідно обов'язково провести наступні спеціальні дослідження.
Оптична пахіметрія і топографія рогівки – Orbiscan (Bausch & Lomb, США) – безконтактний прилад, що дозволяє за 2.5 секунди зробити виміри в 9 тисячах точок рогівки за такими параметрами:
- повна топографія передньої поверхні рогівки,
- повна топографія задньої поверхні рогівки,
- повна оптична пахіметрія – товщина рогівки по всій площі,
- глибина передньої камери ока,
- діаметр зіниці,
- ширина кута передньої камери ока.
Згідно отриманих даних проводиться тривимірний аналіз конфігурації рогівки. Дослідження дозволяє абсолютно точно визначити наявність у пацієнта кератоконуса навіть в тих випадках, коли інші дослідження ще не ідентифікують захворювання. Таким чином, саме це дослідження дозволяє провести ранню діагностику.
Саме Orbiscan визнаний у світовій сучасної офтальмології найбільш зручним, швидким та інформативним приладом для вивчення рогівки.
Оптична когерентна томографія рогівки – оптичний прилад, який дозволяє безконтактно і швидко досліджувати товщину рогівки і оцінити її структуру.
Особливу важливість це дослідження набуває при лікуванні запальних захворювань рогівки, коли нам необхідно оцінити глибини та площу поширення процесу.
Дослідження використовується не тільки для діагностики, але і для диспансерного спостереження за пацієнтами з кератоконусом і запальними станами рогівки.
У медичному центрі АІЛАЗ використовується одна з самих останніх моделей спектральної ОКТ – RTVue-100 фірми Optovue (США) (один з найбільш швидкісних і точних приладів в світі - 26 000 сканувань в секунду (!) і зображення сітківки з розподільною здатністю в 5 мікрон!).
Перераховані дослідження є обов'язковими в постановці діагнозу при захворюваннях рогівки та прийнятті рішення щодо лікування.
При запальних захворюваннях рогівки важливими є ідентифікація інфекції та визначення її чутливості до антибіотиків. У медичному центрі АІЛАЗ є можливість на місці виконати ці дослідження!!
Ендотеліальна мікроскопія рогівки - швидке і безконтактне дослідження, яке за лічені секунди надає дуже важливу інформацію про стан внутрішнього шару рогівки. Саме цей шар відповідає в більшій мірі за прозорість рогівки та її поведінку після внутрішньоочних операцій.
Дане дослідження дозволяє порахувати щільність клітин, їх форму і розміри та використовувати ці дані в прогнозуванні реакції рогівки на будь-яке хірургічне втручання. Дослідження є незамінним в уточненні діагнозу дистрофії рогівки.
Хто здійснює лікування рогівки
- Директорка медичного центру «АЙЛАЗ», лікарка-офтальмолог вищої категорії, кандидатка медичних наук;
- досвід роботи – понад 30 років
Експерт у таких напрямках: ортокератологія, лікування патологіі рогівки, кератоконусу, реконструктивна хірургія, онкоофтальмологія, патологія сльозових шляхів, лікування глаукоми, лікування макулодистрофії, загальна та інструментальна діагностика, терапія захворювань очей.
- Лазерний рефракційний хірург, дитячий офтальмолог, лікарка-офтальмолог вищої категорії;
- досвід роботи – понад 20 років
Досвідчений фахівець у таких напрямках: лазерна корекція, лікування кератоконусу, діагностика та лікування косоокості, апаратне лікування, ортокератологія, загальна та інструментальна діагностика, терапія захворювань очей, підбір склеральних лінз.
Залишити відгук про клініку «АЙЛАЗ» , 05.09.2021 18:19:00
Шановні пацієнти! Ви можете залишити відгук про ваше відвідування клініки «АЙЛАЗ» і про роботу наших фахівців.