Косоокість. Чи можемо ми чекати?
Недавні дослідження, проведені у Швеції, показали, що косоокість впливає на формування психіки у дитини навіть тоді, коли дитина (2-3 років) не усвідомлює свого косметичного недоліку. Невсидливість, нервозність, погана здатність до запам’ятовування можуть бути наслідками косоокості.
Косоокість у дітей найчастіше виникає за наявності далекозорості та астигматизму, рідше – при вродженій і рано набутій короткозорості. Дитяча косоокість – це не тільки косметичний дефект. При цьому захворюванні порушується робота практично у всіх відділах зорового аналізатора.
При народженні дитина ще не вміє дивитися «двома очима». Здатність до бінокулярного зору формується у дитини поступово та продовжується до 4-6 років. Всі новонароджені мають далекозорість близько 3 діоптрій. При цьому фокус потрапляє не на сітківку, а за нею. У міру зростання дитини збільшується у розмірі й очне яблуко, а також оптичний фокус переміщується на сітківку.
Це відбувається приблизно у віці 5-8 років.
Якою ж буває косоокість і в чому причина?
Деякі діти з різних причин мають далекозорість вище 3 діоптрій. Щоб чітко бачити предмети, їм доводиться напружувати свої очі. Ця напруга і є основною передумовою виникнення косоокості у дітей, тобто коли одне з очей косить до носа. У короткозорих дітей часто зустрічається косоокість, що розходиться. Це пов’язано з тим, що у короткозорих немає потреби напружувати очі при роботі на близькій відстані, циліарний м’яз в оці не напружується, слабшає, відповідно послаблюється імпульс до конвергенції (зведення очей до носа при розгляді предмета на близькій відстані) та очі, спочатку періодично, а потім і постійно, відхиляються до скроні.
Найчастіше косоокість у дітей виникає у віці 2-3 років. Дитяча косоокість, що сходиться, зустрічається частіше, ніж та, що розходиться. При косоокості у дітей частіше на оці, що косить, поступово відбувається зниження гостроти зору, тобто розвивається амбліопія. Таке ускладнення викликано тим, що зоровою системою, щоб уникнути хаосу, блокується передача в мозок зображення предмета, який сприймається оком, що косить. Це, своєю чергою, призводить до постійного відхилення ока, на якому знижений зір. Таким чином, запускається порочне коло, яке чим пізніше, тим складніше розірвати.
У кожному конкретному випадку, залежно від причин розвитку та форми прояву, підбирається певна методика лікування косоокості.
Косоокість необхідно лікувати якнайшвидше.
Мета лікування – усунути за можливістю причину косоокості, саму косоокість і направити зусилля на розвиток бінокулярного (збалансованого, скоординованого, двома очима) зору.
Лікування косоокості у дітей будується комплексно. За наявності далекозорості чи короткозорості, за показаннями, дитині призначаються окуляри. Іноді окуляри повністю виправляють дитячу косоокість. Однак навіть за такого стану речей одного носіння окулярів недостатньо.
При косоокості у дітей проводиться консервативне лікування з використанням апаратних методів. Вони спрямовані на лікування амбліопії (якщо вона є) та на відновлення «мостів» між очима, тобто дитину вчать зливати зображення з правого та лівого ока в єдиний зоровий образ.
У ході лікування дитячої косоокості на певному етапі за наявності показань проводиться хірургічне втручання на м’язах ока. Операція спрямована на відновлення правильного балансу між м’язами, що рухають очними яблуками, обертаючи їх в очниці. Після операції також обов’язково проводиться консервативне лікування косоокості у дітей. Воно спрямоване на повну реабілітацію зорових функцій.
Є твердження, що з віком косоокість у дітей може пройти сама. Якщо йдеться про періодичне відхилення ока у дітей молодше 6 місяців, то до 7 місяців очі дитини дійсно можуть стати рівно. Якщо ж око продовжує відхилятися після 7 місяців або косоокість виникла пізніше, то ні про яке самостійне лікування мови бути не може!
Косоокість – це захворювання, що вимагає обов’язкового лікування
Існує більше ніж 15 видів косоокості та кожен з них лікується по-своєму. У ряді випадків на реабілітацію потрібно близько шести місяців, іноді до 3-4 років і більше.
У багатьох випадках при професійному лікуванні та спостереженні вдається позбавити дитину постійного користування окулярами.
Оскільки зорова система дитини перебуває у постійному розвитку, у дітей молодшого віку всі застосовувані методи лікування ефективніші.
Якщо потрібна операція на косоокість – вона повинна бути виконана до того, як дитина піде до школи!
Це знімає безліч функціональних і психологічних проблем.
У дітей старшого віку потрібен набагато більший час для поліпшення зорових функцій і у низці випадків не завжди вдається досягти повного одужання.
Сьогодні запропоновано нові способи хірургії, що дозволяють ефективно оперувати навіть ті випадки косоокості, що раніше вважалися хірургічно безнадійними.
У нашій клініці представлені всі сучасні методи лікування косоокості.
Якщо у вас виникли запитання – звертайтеся, будемо раді вам допомогти.
Залишити відгук про клініку «АЙЛАЗ» , 05.09.2021 18:19:00
Шановні пацієнти! Ви можете залишити відгук про ваше відвідування клініки «АЙЛАЗ» і про роботу наших фахівців.