044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01
Ми лікуємо
Підписка на новини

Запитання до спеціаліста

Що робити, якщо встановили діагноз кератоконус?

Кератоконус – серйозне захворювання, що призводить до поступового витончення та деформації рогівки. Як наслідок, розвивається короткозорість та астигматизм, зір погіршується. Згодом витончення рогівки веде до появи тріщин у внутрішніх шарах, набряку та помутніння.

Якщо раніше діагноз кератоконусу був рідкістю, то зараз лікарі все частіше стикаються із цим захворюванням. Причина хвороби точно не відома, проте пов’язана вона з порушенням життєдіяльності клітин рогівки – кератоцитів, що регулюють процес синтезу та руйнування колагену – матеріалу, який зумовлює міцність рогівки.

Порушення балансу цих протилежних складових складного біохімічного процесу призводить до порушення зв’язків між колагеновими волокнами та втратою щільності рогівки.

Захворювання виникає у молодому віці та починається з розвитку астигматизму. Як правило, пацієнтам, які спочатку звернулися, підбираються окуляри або лінзи. Запідозрити кератоконус змушує швидке погіршення зору, збільшення ступеня короткозорості й астигматизму та зміна форми рогівки. Згодом стає неможливим підібрати комфортні окуляри та лінзи, що б давали високий зір.

Сучасна офтальмологія має нові діагностичні можливості, які дозволяють дуже рано встановити діагноз кератоконусу. Оптичні топографи та томографи дають можливість детально досліджувати рогівку, отримати її тривимірне зображення та оцінити конфігурацію.

Діагноз кератоконусу можна встановити на ранніх стадіях хвороби!

Медичний центр «АЙЛАЗ» оснащений усім необхідним і сучасним обладнанням для проведення діагностики кератоконусу.

1941main-_03 1942main-_01 1943main-_01
Оптична топографічна пахіметрія рогівки

Кератоконус – прогресивне захворювання та чим раніше виявилася хвороба, тим швидше вона розвивається. Ще зовсім недавно єдиним рішенням у лікуванні кератоконусу була пересадка рогівки.

Сучасна офтальмологія має у своєму розпорядженні терапевтичний метод лікування кератоконусу. Це фотополімеризація рогівки, або – крос-лінкінг.

Крос-лінкінг рогівки розробила група німецьких і швейцарських вчених під керівництвом професора Теодора Зайлера.

Суть методу полягає у біохімічному відновленні міцних зв’язків між колагеновими волокнами, що при кератоконусі руйнуються. Сполучним елементом – «містком» між колагеновими волокнами є вільний кисень (озон). За допомогою опромінення рогівки ультрафіолетом певної довжини хвилі (спектр А) із попередньо введеного в рогівку рибофлавіну виділяється задана кількість атомарного кисню. Кисень, що виділився, відновлює зруйновані зв’язки між колагеновими волокнами й, таким чином, зміцнює рогівку.

Вчені під керівництвом професора Теодора Зайлера розробили спеціальний прилад, що генерує ультрафіолет у спеціальному режимі, який заслужено отримав назву лампи Зайлера. Цей прилад випускається швейцарською компанією IROK.

1940main-

Лампа Зайлера

Професор Зайлер розробив і запатентував спеціальний гомогенізатор, який дозволяє проводити однорідне опромінення всієї поверхні рогівки, що є дуже важливим як для безпеки, так і для ефективності проведення процедури. Рогівка пацієнта з кератоконусом має неоднорідну кривину й тому досягти рівномірної дії на поверхню рогівки можна лише за допомогою гомогенізації променя у всіх точках. Цей момент дуже важливий для успішного лікування. І саме цим відрізняється створена проф. Зайлер лампа від усіх інших приладів, що генерують подібне випромінювання.

Створенню лампи Зайлера та впровадженню методу у практику передувала 10-річна (!) робота. Було встановлено оптимальні довжину хвилі ультрафіолету, концентрацію рибофлавіну, щільність енергії ультрафіолетового променя, тривалість опромінення. Проведені численні експериментальні роботи показали безпеку та ефективність процедури.

Після проведення крос-лінкінгу міцність рогівки збільшується на понад 300 відсотків!

Першому пацієнту процедуру крос-лінкінгу було проведено у 1998 році.

На сьогодні процедура проведена десяткам тисяч людей, довела свою ефективність і безпеку на практиці. Багато пацієнтів з кератоконусом уникли пересадки рогівки та зберегли гарний зір.

З 2007 року метод крос-лінкінгу застосовується і в Україні. Вперше метод був застосований у медичному центрі «АЙЛАЗ».

Фахівці клініки «АЙЛАЗ» навчалися у професора Теодора Зайлера, мають найбільший досвід роботи в Україні та сьогодні проводять навчання лікарів з інших клінік країни.

Як і будь-який інший метод, крос-лінкінг має свої можливості. Процедуру можна провести тоді, коли товщина рогівки та вміст у ній колагенових волокон ще не досягли критично малих величин. Перед розв’язанням питання щодо можливості провести процедуру крос-лінкінгу пацієнт проходить ретельне обстеження, що включає оптичні та ультразвукові методи вимірювання товщини рогівки.

1944main-

Проведення процедури крос-лінкінгу

Процедура крос-лінкінгу складається з кількох етапів:

  • для кращого проникнення рибофлавіну в рогівку в стерильних умовах знімають поверхневий шар рогівки, а потім у вигляді закапування з певним інтервалом часу відбувається поступове насичення рогівки лікарським препаратом;
  • після досягнення потрібної концентрації рибофлавіну в рогівці проводиться зміцнення фокусованим променем ультрафіолетового світла лампи Зайлера;
  • вся процедура займає близько години та протікає комфортно й безболісно. Після процедури пацієнт одягає на 2-3 дні терапевтичну контактну лінзу та користується краплями, що прискорюють відновлення епітелію на поверхні рогівки. Лікування проводиться одноразово й дає стабільні результати на 8-10 років, після чого за потреби його можна повторити.

Процедура крос-лінкінгу, зміцнюючи рогівку, не спрямована на покращення зору, проте, як правило, у більшості наших пацієнтів через 6-12 місяців зір покращується. Пов’язано це з поліпшенням конфігурації рогівки після фотополімеризації.

Після проведення процедури вже за 1 місяць можна розв’язувати питання підбору корекції. Сьогодні в медичному центрі «АЙЛАЗ» вперше в Україні для цього застосовуються спеціальні гібридні та склеральні лінзи (SynergEyes, США; Paragon, США), розроблені для корекції кератоконусу.

Через рік після проведення крос-лінкінгу, коли відбулася стабілізація поверхні рогівки, за бажанням можлива корекція зору за допомогою внутрішньоочних контактних лінз ICL – Visian (STAAR, Швейцарія). Внутрішньоочна корекція дозволяє назавжди позбутися очкової залежності та отримати хороший і стабільний зір.

Сьогодні вчасно поставлений діагноз кератоконусу й своєчасно проведене лікування дозволяє зберегти високий зір та уникнути пересадки рогівки.