044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01
Ми лікуємо
Підписка на новини

Запитання до спеціаліста

Псевдоексфоліативний синдром

Псевдоексфоліативний синдром (або ПЕС, також іноді називають синдромом ексфоліації) – це коли крихітні пластівці матеріалу, схожого на лупу, накопичуються у тілі.

Ці мікроскопічні накопичення білкових волокон відбуваються по всьому тілі й знаходяться у серці, нирках, печінці, легенях та очах. Але було доведено, що цей матеріал завдає шкоди лише всередині ока, де він підвищує ризик розвитку глаукоми. ПЕС також викликає швидке прогресування помутніння кришталика (катаракти) та може ускладнити операцію з видалення катаракти.

З часом цей білковий матеріал може накопичуватися у дренажному куті ока між райдужною оболонкою та рогівкою. Результат – підвищення тиску всередині ока (так званий внутрішньоочний тиск, або ВОТ), що надалі стане причиною пошкодження зорового нерва внаслідок псевдоексфоліативної глаукоми, яка без лікування викличе втрату зору.

Вчені не виявили перевіреної причини виникнення ПЕС. Більшість вважає, що існують як генетичні (передаються у родині), так і екологічні причини. ПЕС рідко зустрічається у людей молодше 50 років. Це вказує на вікові зміни у тканинах ока, що характерно для багатьох захворювань очей.

Будь-хто може отримати псевдоексфоліативний синдром, але частіше в групі ризику є люди:

 • північноєвропейського походження;
 • які мають членів сім’ї з ПЕС-глаукомою;
 • вік старше 50 років;
 • у жінок частіше, ніж у чоловіків.

Наявність псевдоексфоліацій в оці ніяк не помітна для пацієнта. Псевдоексфоліативна глаукома з високим внутрішньоочним тиском не болить, не приносить жодного дискомфорту. Отже, пацієнти можуть втрачати зір аж до повної сліпоти, не помічаючи цього. Тому дуже важливо проходити профілактичні огляди у офтальмолога навіть без суттєвих скарг.

Як діагностується псевдоексфоліативний синдром?

Зазвичай офтальмолог може виявити ознаки ПЕС під час комплексного огляду очей. Тести, які проводяться в кабінеті офтальмолога, включають:

 • обстеження на щілинній лампі. Офтальмолог використовує яскраве світло та мікроскоп щілинної лампи, щоб знайти крихітні лусочки псевдоексфоліативного матеріалу в передній частині ока (на райдужці та кришталику);
 • гоніоскопія. Гоніоскопічна лінза – це невеликий пристрій, що допомагає лікареві побачити кут передньої камери ока, де знаходиться дренажна система. Під час цього обстеження перевіряється, чи не заблокована дренажна система ока;
 • вимірювання внутрішньоочного тиску (ВОТ). Для перевірки внутрішньоочного тиску використовується прилад під назвою тонометр. Якщо тиск занадто високий, може знадобитися лікування, щоб запобігти пошкодженню зорового нерва та втраті зору;
 • розширення зіниці. Офтальмолог використовує очні краплі, щоб розширити зіниці очей. Завдяки цьому можна краще роздивитися сітківку та диск зорового нерва, які знаходяться на очному дні.

Як лікується псевдоексфоліативний синдром?

Псевдоексфоліативний синдром не потребує лікування, якщо не розвинулася глаукома. Рекомендовано відвідувати свого офтальмолога принаймні один раз на рік через ризик розвитку глаукоми.

Під час профілактичних оглядів офтальмолог шукає ознаки глаукоми. Важливо приходити на кожен запланований візит до лікаря. Якщо виявити глаукому на ранніх стадіях, ви зможете зберегти свій зір.

Які методи лікування псевдоексфоліативної глаукоми застосовуються?

Як і більшість глауком, псевдоексфоліативну глаукому лікують шляхом зниження внутрішньоочного тиску. Це допомагає запобігти пошкодженню зорового нерва. Лікування може включати:

 • очні краплі. Деякі очні краплі зменшують кількість рідини, що утворюється в оці, а деякі – допомагають їй краще витікати з ока;
 • лазерну хірургію. Лазерне втручання у ділянці дренажної системи ока допомагає відводити більше рідини з ока;
 • оперативне втручання. Хірургічне лікування з приводу глаукоми проводять з метою створення штучного дренажного каналу для виходу рідини з ока.

Отже, проводьте профілактичні огляди у офтальмолога для збереження вашого зору на довгі роки.