Чи в порядку ваш зір? Відзначте в короткій анкеті, які з цих симптомів у вас є:
це прогресивне помутніння кришталика ока людини. Катаракта заважає світлу проникати в око та досягати сітківки.
Катаракта – це найбільш часта причина зниження зору в похилому віці. Катаракта може виникнути і внаслідок захворювання або травми. Іноді катаракта буває вродженою.
Дізнатись більшеЛюдське тіло старіє, разом з ним старіє і кришталик. З віком кришталик стає щільнішим і менш еластичнішим, що ускладнює фокусування на предметах, які знаходяться на близькій відстані, та призводить до досить поширеного захворювання – старечої далекозорості. Одночасно ви помічаєте, що стали гірше бачити в темряві. Ці зміни, зазвичай, відбуваються в обох очах одночасно. Неможливо уникнути старечої далекозорості. Всі без виключення стикаються тою або іншою мірою з цим явищем. Це – частина неминучого процесу старіння. З часом кришталик ока втрачає свою прозорість, що спричиняє розвиток катаракти.
Зазвичай, вікова катаракта розвивається у людей після 70 років, проте зустрічається і в 55 років, і навіть інколи в 45 років.
Виявляється, операція з видалення катаракти – факоемульсифікація – це наймасовіша та одна з найбезпечніших операцій в сучасній офтальмології, що доведено міжнародними дослідженнями.
Більше про це – від міжнародної наукової спільноти (відео англійською мовою):
найчастіше зветься просто «Фако» – сучасна методика видалення катаракти.
Застосовується енергія ультразвуку, що дає можливість «емульгувати», тобто перетворити на
суспензію найдрібніших (пилоподібних) часток помутнілий кришталик (катаракту). Суспензія цих
часток (емульсія) видаляється з ока спеціальним трубчастим зондом із струмом рідини (за типом
мікро-пилососа), при цьому в око постійно подається заміщаючий збалансований сольовий розчин
(BSS – Balanced Salt Solution).
Операція здійснюється через мікророзріз (1.8-2.4 мм). Сучасні мікророзрізи мають спеціальну форму: тунелі, що самогерметизуються. Такі розрізи герметизується відразу, як тільки з них видалений інструмент. Вони не вимагають накладення швів, що сприяє швидкому та комфортному загоєнню, швидкому відновленню зору і запобігає виникненню рубцювання та деформації рогівки, тобто виникненню післяопераційного астигматизму.
Поряд з винаходом штучного кришталика (ІОЛ – інтраокулярної лінзи), факоемульсифікація перетворила операцію видалення кришталика на найуспішнішу операцію у всій медичній практиці людства.
В даний час у всьому світі виконується більше 20 мільйонів фако-операцій на рік.
Цікаво, що обидві технології були винайдені в середині минулого століття.
Перший штучний кришталик був імплантований у 1949 році, в госпіталі St. Thomas (Лондон), хірургом Гарольдом Рідлі (Sir Nicholas Harold Lloyd Ridley). Як і багато інноваційних технологій, ідея імплантації ІОЛ не була сприйнята більшістю офтальмологів того часу. Тодішній голова Британського Товариства Офтальмологів Стюарт Дюк-Елдер (Sir William Stewart Duke-elder) навіть намагався позбавити доктора Рідлі медичного диплому та права лікувальної практики.
Пізніше, титул Sir. Гарольд Рідлі отримав саме за винахід імплантації ІОЛ.
Гарольд Рідлі неодноразово говорив в приватних бесідах і згадував в офіційних лекціях, що ідею
імплантації штучного кришталика йому підказав один студент, який, не знаючи методики видалення катаракти,
після спостереження за операцією зробив докторові Рідлі зауваження, що він забув поставити в око пацієнта
прозорий кришталик. Навіть називав ім'я студента – Steve Parry.
У 1990 році, в тому ж самому госпіталі St. Thomas (Лондон), в якому д-р Рідлі виконав першу імплантацію ІОЛ,
самому Гарольду Рідлі були виконані операції видалення катаракт з імплантацією ІОЛ.
Таким чином, д-р Гарольд Рідлі мав можливість скористатися своїм винаходом.
Методика ультразвукової факоемульсифікації катаракти (Фако) була запропонована американським офтальмологом Чарльзом Келманом (Charles David Kelman) у 1967 році. Д-р Келман стверджував, що ідея використовувати енергію ультразвуку для видалення катаракти прийшла йому в голову, коли він сидів в кріслі у свого стоматолога, який в цей час ультразвуковим зондом чистив в д-ра Келмана зубні камені.
Знадобилося близько 15 років, щоб методика Фако отримала широке визнання.
Цікаво, що на перших етапах методика імплантації ІОЛ була одним з головних «гальм» на шляху широкого визнання методики Фако.
Річ у тому, що до кінця шестидесятих років методика видалення катаракти з імплантацією ІОЛ була загальновизнаною та поширеною. Проте, у той час штучні кришталики виготовлялися з ПММА (органічного скла), і для імплантації вимагали розрізу від 7 до 10 мм. Таким чином, операція Фако, виконана через розріз близько 3 мм, вимагаючи досить дорогої додаткової апаратури та спеціальних хірургічних навиків, втрачала свою привабливість, оскільки в кінці операції (після видалення катаракти) розріз все одно доводилося збільшувати для імплантації штучного кришталика. І лише винахід у восьмидесятих роках минулого століття нового кришталика, що «згинається», який можна було імплантувати через розріз менше 3 мм, дав «друге народження» та загальне визнання методиці ультразвукової факоемульсифікації катаракти.
Чарльз Келман відомий не лише як найбільший офтальмолог ХХ століття (офіційне звання і медаль «Національна Медаль Технології та Інновації» (National Medal of Technology and Innovation) вручені д-ру Келману Президентом Сполучених Штатів Джорджем Бушем), але і як прекрасний джазовий музикант (кларнет і саксофон), який грав у складі Джазового оркестру Нью-Йорка, і постановник музичних шоу, що йшли в театрах Атлантік-Сіті, Лас-Вегаса, Carnegie Hall (Нью-Йорк) і багато інших.
В результаті проведеного дослідження вченими було виявлено, що операція на катаракту ЗБЕРІГАЄ когнітивні функції людини, тоді як у тих пацієнтів, хто відмовляється від операції або відкладає її на потім, відбувається поступове зниження когнітивних функцій, пов’язане з втратою зору.
Як визначитися кожному з нас, коли робити операцію?
Який зір можна отримати після операції?
Чи є операція безболісною процедурою?
Який штучний кришталик краще вибрати?
Коли після операції можна знову займатися улюбленою роботою та водити машину?
І це лише одні з багатьох інших запитань!За допомогою сучасної медицини від катаракти позбавилися вже мільйони людей у всьому світі. З кожним роком технології удосконалюються.
Хірургію катаракти проводить головний лікар медичного центру «АЙЛАЗ», лікар-офтальмолог вищої категорії, кандидат медичних наук Ковальов Андрій Іванович. Досвід роботи – більш ніж 37 років. Член Американського товариства катарактальних та рефракційних хірургів, член Європейського товариства катарактальних та рефракційних хірургів. Андрій Іванович виконав більше 10 тисяч операцій з видалення катаракти.