044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01
Ми лікуємо
Підписка на новини

Запитання до спеціаліста

Плюси та мінуси LASIK: чи виправдані ризики

Рішення пройти операцію LASIK вимагає обдумування та оцінки. З цього приводу варто дослухатися до рекомендацій офтальмолога Крістофера Худа, доктора медичних наук, доцента кафедри офтальмології та візуальних наук Мічиганського університету Kellog Eye Center.

Пацієнти звертаються до операції LASIK з багатьох причин. Одна з них майже універсальна: «прокидатися вранці й не тягнутися до окулярів або ж не витрачати дві хвилини на надягання контактних лінз», – каже Худ.

Більшість також хоче насолоджуватися роботою та відпочинком із чітким зором.

Але ідея операції на очах – і неспання під час неї – може бути страшною. Процедура, яка передбачає вирізання невеликого клаптя в клітинах поверхні рогівки, щоб змінити форму рогівки під ним, не підходить для всіх.

Деяким також не підходить ціна: середня вартість операції на одному оці, за словами Худа, становить близько 2 200 доларів (ціна актуальна для США, в інших країнах ціни на лазерну корекцію зору сильно відрізняються).

Оскільки LASIK зазвичай не покривається страхуванням, деякі люди можуть накопичувати заощадження та платити за операцію через гнучкий витратний рахунок. Кредитна спілка Університету Мічигану також пропонує плани такого фінансування.

Незалежно від рівня занепокоєння, «ми допомагаємо (пацієнтам) зважити ризики та переваги», – каже Худ. – «Для деяких людей це непроста справа».

Далі він пояснює кілька основних плюсів і мінусів LASIK.

Плюс: хірургія ока LASIK швидка та безпечна

Виконувана як амбулаторна процедура, LASIK може зайняти близько 20 хвилин – «і більшу частину цього часу витрачають на підготовку до операції», – зазначає Худ.

Пацієнтам, які не знаходяться під дією наркозу, можна дати Валіум, щоб заспокоїти їхні нерви. Для захисту та душевного спокою лазер розроблений таким чином, що він вимикається, якщо око пацієнта робить будь-які раптові рухи, здатні спричинити помилку чи травму.

Мінус: не всі пацієнти придатні

Вік тих, кого вважають непридатними, часто становить 40 років і більше. Це пов’язано з тим, що у таких людей може бути пресбіопія, коли кришталик ока стає жорстким і заважає бачити зблизька (LASIK змінює рогівку, а не кришталик).

Інша подібна операція, відома як фоторефрактивна кератектомія, або PRK, може бути кращим рішенням для людей з високою корекцією або дуже тонкою рогівкою, зазначає Худ, оскільки їм бракує «достатньої кількості залишкової рогівки, щоб бути структурно спроможними» на вирізання клаптя, як це передбачає LASIK.

Плюс: результати помітні майже відразу після операції

Щоб отримати чіткий зір, не потрібно багато часу. Пацієнти LASIK помітять різницю через кілька годин. «Наступного дня ви бачитимете дуже, дуже добре», – каже Худ. Більшість звичних дій можна відновити протягом 48-ми годин.

Проте ті, кому виконують PRK, можуть очікувати більш тривалого відновлення – близько місяця – та деякого незначного болю через видалення поверхні рогівки.

Мінус: деякі ризики LASIK все-таки можливі

Попри те, що LASIK може викликати сухість очей протягом трьох місяців (з нею можна впоратися за допомогою штучних сліз), ймовірність того, що це стане постійною проблемою, є низькою. Ще один незвичайний побічний ефект – нічні відблиски чи ореоли.

Проте, каже Худ, «ризик набагато нижчий, ніж був раніше, а технологія набагато краща. Зона лікування тепер набагато більша та охоплює всю рогівку».

Плюс: ви можете жити без окулярів і контактних лінз

Незалежно від того, що обирають пацієнти – LASIK чи PRK, багато пацієнтів бачать перспективу такою, що змінить життя, знаходячи причину насолоджуватися навіть простими видами діяльності, яким колись заважав поганий зір.

«Для більшості людей щось змінюється, що спонукає їх прийти на операцію», – каже Худ. – «Вони розуміють, що їм набридли контактні лінзи через сухість очей, або хочуть їздити на велосипеді без окулярів».

Мінус: клаптики можна поранити

Клаптики, створені під час LASIK, не закріплені, тому пацієнти не повинні терти очі під час загоєння. Будь-яка травма клаптя (наприклад, ткнути гілкою дерева або нігтем) може змістити його – навіть через роки після операції, каже Худ. У разі такого контакту негайно зверніться до офтальмолога.

Оскільки клапті не створюються за допомогою PRK, ці пацієнти не мають такого ризику. Спортсмени та активні люди можуть обрати PRK, щоб тренуватися якомога ефективніше.

Плюс: ваш зір значно покращиться

Пацієнти LASIK можуть відновити зір на рівні 20/20. Тільки не чекайте надлюдського зору! «У найкращому випадку ми досягнемо того, що могли отримати за допомогою окулярів або контактних лінз», – каже Худ.

Для тих, хто має високу корекцію, ця перспектива може відрізнятися: «Шанси отримати 20/20 становлять приблизно 20 або 30 відсотків», – каже він, – «але ми маємо дуже хороші шанси, що ви функціонуватимете без окулярів».

Мінус: є невеликий шанс, що вам знову знадобиться LASIK

Знову ж таки, ті, хто отримував вищу корекцію до операції, частіше спостерігатимуть незначне зниження якості зору з часом – стан, відомий як короткозора регресія.

«Може існувати тенденція до погіршення зору, але ніколи не до того ж рівня, що був до операції», – каже Худ. Для цього може знадобитися консультація з лікарем, зазначає він, оскільки повторна операція LASIK збільшує й інші ризики.

Дізнайтеся більше про можливості та переваги сучасної лазерної корекції зору.