044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01
Ми лікуємо
Підписка на новини

Запитання до спеціаліста

Самозахист очей під час сну допоможе від глаукоми

Сон ‒ неймовірно цікавий стан нашого організму, під час якого ми відновлюємо сили. Відомо, що, поки ми спимо, мозок відновлює себе за допомогою спинномозкової рідини, що підтримує внутрішньочерепний тиск і здійснює обмін корисними речовинами між кров'ю та головним мозком. Погіршення циркуляції спинномозкової рідини під час сну призводить до зниження пам'яті та накопичення токсичних білків ‒ бета-амілоїд, що пов'язані з хворобою Альцгеймера.

З нашими очима відбувається приблизно те ж саме – під час сну вони теж очищають себе, а подальші дослідження, можливо, дозволять знайти спосіб лікування однієї з найбільш поширених причин сліпоти глаукоми.

Як очі захищають себе під час сну?

В журналі Science Translational Medicine було опубліковано дослідження про те, що наш організм очищає себе за допомогою глімфатичної системи. Вона складається з гліальних клітин, що допомагають формуватися чутливим закінченням нейронів, тим самим впливаючи на їх функції. Глімфатична система, як і належить, працює вночі, під час сну.

Як пишуть у своїй роботі автори дослідження, аналіз показав, що у гризунів (на котрих проводилися перші досліди: увага, жодна істота не постраждала!) існує поляризована система очищення очей, що в майбутньому допоможе нам краще розуміти здоров'я очей та їх хвороб. Вночі тваринам вводили в око негативний білок (бета-амілоїд), який у подальшому був захоплений зоровим нервом, а через кілька годин, по спеціалізованим каналам в зоровому нерві, потрапив в сміттєву систему організму ‒ лімфатичну, точніше, в лімфатичні вузли на шиї гризунів, що і врятувало око під час сну! 

Тож як це пов’язано з глаукомою?

Оскільки глаукома розвивається в основному через надмірне накопичення рідини, є ймовірність, що причина її розвитку ‒ порушення в роботі системи очищення очей. Якщо це так, то нове дослідження ‒ справжнісінький медичний прорив. Глаукома є однією з найбільш поширених причин повної втрати зору. У загальному та цілому, це група захворювань, що вражає зоровий нерв і призводить до зміни полів зору, що, як правило, поєднується з підвищеним внутрішньоочним тиском.

Так чи інакше, нам ще багато чого належить дізнатися про те, як функціонує та чому хворіє наш зоровий орган, але ми певні – майбутнє офтальмології ще вразить нас своїми відкриттями!