044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01
Ми лікуємо
Підписка на новини

Запитання до спеціаліста

Метформін і глаукома

Нещодавнє дослідження, опубліковане в журналі JAMA Ophthalmology, презентує висновки про те, що використання препарату метформін знижує ризик виникнення відкритокутової глаукоми. Препарат метформін – популярний таблетований  медикамент, який вже багато років використовують для лікування діабету II типу (інсулінонезалежного) і який також має властивості противікового препарату (anti-aging drug). Попередні дослідження демонструють, що препарат може зменшувати ризики не тільки таких захворювань, як рак та серцево-судинні захворювання, але й впливати на прогресію глаукоми.

До висновків стосовно впливу препарату метформін на розвиток глаукоми дійшли вчені Мічіганського університету. Джулія Річардс, директор Центру дослідження, разом з колегами використовувала базу даних фармнадзору, що містить інформацію про призначення препаратів та побічні реакції, пов’язані з їх використанням. Спеціалисти проаналізували записи 40 млн. пацієнтів, відібравши з них 150 тис. випадків з цукровим діабетом (ЦД). Усі хворі декілька разів проходили обстеження щодо перевірки наявності глаукоми. Всі досліджувані мали вік більш ніж 40 років, половина – перебувала у віці від 55 років.

У 4% пацієнтів з діабетом було діагностовано глаукому. Ризик розвитку цього захворювання в осіб у віці більш ніж 65 років втричі перевищував такий у хворих на цукровий діабет у віці 40-45 років. Після проведення корекції результатів з урахуванням можливих чинників ризику, вчені встановили, що застосування метформіну по 1,5 г/добу асоційовано зі зниженням ймовірності розвитку глаукоми в найближчі 2 роки на 25%. Прийом препарату у більш низьких дозах також ефективний, але результат є менш вираженим.

Хоча дані дослідження не розкривають причин такої дії препарату, вони все ж дозволяють припустити, що метформін у високих дозах може позитивно впливати не тільки на пацієнтів з цукровим діабетом, але й на популяцію в цілому.

Оскільки препарат викликає багато серйозних побічних реакцій, застосування його в осіб без діабету, але з високою ймовірністю розвитку глаукоми, вимагає серйозної оцінки співвідношення користі та ризику для пацієнта. До того ж, отримані результати лише орієнтовні та можуть слугувати лише базою для проведення подальших рандомізованих досліджень.