044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01
Ми лікуємо
Підписка на новини

Запитання до спеціаліста

Що таке діабетична ретинопатія?

Цукровий діабет впливає на стан очей, викликаючи певні очні захворювання. Як діабет впливає на очі, які захворювання очей він викликає та які спричиняє симптоми? Дізнаємося, щоб бути обізнаними та протистояти захворюванню.

Що таке діабетична ретинопатія?

Діабетична ретинопатія – це захворювання очей, що може спричинити втрату зору та сліпоту у людей із діабетом. Діабет впливає на кровоносні судини сітківки (світлочутливий шар тканини в задній частині ока).

Якщо у вас діабет, важливо принаймні раз на рік проходити комплексне обстеження очного дна. Діабетична ретинопатія може спочатку не проявлятися жодними симптомами, але її раннє виявлення може допомогти вам вжити заходів для захисту свого зору.

Діабет повинен бути під контролем, тому підтримання фізичної активності, здорове харчування та приймання ліків можуть допомогти вам запобігти або відстрочити погіршення зору.

Інші типи діабетичних захворювань очей

Діабетична ретинопатія є найчастішою причиною втрати зору у людей з діабетом. Але діабет також може збільшити ймовірність розвитку інших захворювань очей, таких як:

  • катаракта. Наявність діабету підвищує ймовірність розвитку катаракти у 2-5 разів. Це також збільшує ризики виникнення катаракти у молодшому віці;
  • відкритокутова глаукома. Наявність діабету майже вдвічі підвищує ризик розвитку відкритокутової глаукоми.

Які симптоми у діабетичної ретинопатії?

Ранні стадії діабетичної ретинопатії зазвичай не мають жодних симптомів. Деякі люди помічають зміни у своєму зорі, наприклад проблеми з читанням або баченням віддалених предметів. Ці симптоми можуть з’являтися та зникати.

На пізніх стадіях захворювання кровоносні судини сітківки починають кровоточити в склоподібне тіло (гелеподібна рідина, що заповнює око). Якщо це станеться, людина може побачити темні, плавучі плями або смуги, схожі на павутину. Іноді плями зникають самі по собі, але важливо негайно отримати лікування. Без лікування в задній частині ока можуть розпочатися рубцеві зміни. Внутрішньоочні крововиливи можуть виникати повторно.

Діабетична ретинопатія може призвести до інших серйозних захворювань очей:

  • діабетичного макулярного набряку (ДМН). Згодом приблизно у 1 з 15 людей з діабетом розвинеться діабетичний макулярний набряк. ДМН виникає, коли кровоносні судини сітківки просочують рідину в макулу (частина сітківки, необхідна для чіткого центрального зору). Це спричиняє розмитість зору;
  • неоваскулярної глаукоми. Діабетична ретинопатія може призвести до того, що аномальні кровоносні судини розростаються у внутрішніх структурах ока та блокують відтік рідини з ока. Це викликає певний тип глаукоми (група захворювань очей, які можуть спричинити втрату зору та сліпоту);
  • відшарування сітківки. Діабетична ретинопатія може спричинити утворення рубців у задній частині ока. Рубцювання можуть створювати натяжіння певних частин сітківки та відшаровувати її – це  тракційне відшарування сітківки.

Як ваш офтальмолог перевірить наявність діабетичної ретинопатії?

Лікарі-офтальмологи можуть перевірити наявність діабетичної ретинопатії під час обстеження сітківки. Обстеження є простим і безболісним – лікар закрапає краплі, щоб розширити зіницю, а потім перевірить ваші очі на наявність діабетичної ретинопатії та інших проблем з очима.

Якщо у вас діабет, дуже важливо проходити регулярні огляди очей. Якщо у вас розвивається діабетична ретинопатія, раннє лікування може зупинити пошкодження та запобігти сліпоті.

Якщо ваш офтальмолог вважає, що у вас може бути важка діабетична ретинопатія або діабетичний макулярний набряк, він, вірогідно,  порекомендує дообстеження під назвою флюоресцеїнова ангіограма. Цей тест дозволяє лікарю побачити зображення аномальних кровоносних судин сітківки.

Всі сучасні методи дослідження очей при цукровому діабеті є в медичному центрі «АЙЛАЗ». Ми зможемо вас фахово обстежити та надати консультацію, звертайтеся.

Дізнайтеся більше про сучасне лікування діабетичної ретинопатії.