Відмовтеся від сигарет заради свого зорового нерва
Загальновизнано, що куріння сигарет може завдати шкоди майже кожній тканині людського організму та є чинником ризику розвитку деяких очних захворювань, таких як вікова макулярна дегенерація.
Як щодо зв’язку між курінням і глаукомою? Існують дослідження, які вказують на те, що куріння є чинником ризику розвитку глаукоми, а також дослідження, які не виявили жодного зв’язку між курінням і глаукомою. Несприятливий вплив куріння на кровоносні судини широко вивчається протягом багатьох років, а останні дослідження свідчать про те, що мікросудинний компонент, зокрема низький очний перфузійний тиск, впливає на розвиток і прогресування глаукоми.
З огляду на це, автори нещодавнього перехресного дослідження прагнули глибше вивчити зв’язок між курінням сигарет і розвитком та/або прогресуванням глаукоми. Дослідники провели перехресне вивчення 223 очей 163 пацієнтів, які брали участь у дослідженні Diagnostic Innovations in Glaucoma Study (DIGS) (NCT00221897). Усім пацієнтам у дослідженні провели оптичну когерентну томографію з ангіографією (ОКТ) і заповнили анкету щодо їхнього стажу куріння.
Через невелику кількість учасників дослідження, які зараз палять (n=2), курці були з нього виключені. Також були виключені пацієнти з травмами або внутрішньоочними операціями в анамнезі. Для того, щоб бути включеними у це дослідження, учасники мали бути не молодше 18 років, мати найкращу скориговану гостроту зору не менше ніж 20/40 на момент вступу в дослідження, а також бути з відкритими кутами передньої камери ока, визначеними за допомогою гоніоскопії. Виключалися пацієнти з травмами або внутрішньоочними операціями в анамнезі. Пацієнти, які перенесли неускладнену операцію з приводу катаракти чи глаукоми, були включені в дослідження. Наявність захворювання сітківки, увеїту, інших нейропатій зорового нерва, крім глаукоми, осьової довжини більшої або такої, що дорівнює 27 мм, а також певних неврологічних захворювань чи інсульту в анамнезі також були критеріями виключення. Ще 12 очей були виключені через низьку якість зображення або дослідження OCTA.
Дослідники показали, що куріння в анамнезі пов’язане з більшими ділянками мікросудинних втрат у судинній оболонці (за даними дослідження OCTA). Особливо це стосувалося учасників дослідження з тяжчим перебігом глаукоми (згідно з аналізом середнього відхилення при дослідженні поля зору). Важливо відзначити, що не було виявлено зв’язку між більшим ступенем втрати мікросудин у курців і ранньою глаукомою.
Автори дослідження зазначають, що існує кілька механізмів впливу куріння на клітинному рівні. Вони припускають, що куріння впливає на агрегацію тромбоцитів і функцію ендотеліальних клітин у кровоносних судинах. Крім того, доведено, що нікотин викликає спазм судин і звуження діаметра капілярів, що може призвести до їх заткнення.
У дослідження є кілька обмежень. Розміри вибірки – особливо для затятих курців – були відносно обмеженими. Крім того, учасники дослідження заповнювали анкети про свій стаж куріння та звички куріння. Будь-який такий дизайн самозвітів залишає місце для неточності у звітності. Дослідники також звернули увагу на той факт, що кількісна оцінка відсіву мікросудин цілком може відрізнятися залежно від того, яка компанія використовує OCTA.
Безумовно, для більш точного визначення впливу куріння на поширеність і прогресування глаукоми необхідні додаткові дослідження з більшими когортами пацієнтів. Однак у цього дослідження є особлива користь для клініцистів з якісної позиції. Йдеться про те, що це дослідження є ще однією причиною, чому ми, як лікарі, ніколи не маємо втрачати можливість порадити нашим пацієнтам докласти максимуму зусиль, щоб кинути палити. Доведено, що куріння позитивно впливає на прогресування таких захворювань, як вікова макулярна дегенерація, а з урахуванням новітніх діагностичних технологій на кшталт OCTA ми повинні пам’ятати про подібні бесіди й щодо глаукоми. Здоровий глузд підказує нам, що куріння жодним чином не приносить користі жодній тканині людського організму. До того ж його згубний вплив виходить далеко за межі легеневих захворювань.
Залишити відгук про клініку «АЙЛАЗ» , 05.09.2021 18:19:00
Шановні пацієнти! Ви можете залишити відгук про ваше відвідування клініки «АЙЛАЗ» і про роботу наших фахівців.