044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01
Ми лікуємо
Підписка на новини

Запитання до спеціаліста

Запотівання окулярів: що робити, якщо масочний режим продовжиться у 2021 році?

Мільйони людей, які носять окуляри, зненавиділи носити маски під час пандемії, хоча цей простий засіб цілком може захистити від небезпечного вірусу, що захопив світ у цьому році. Причина банальна – від маски запотівають окуляри.

Але Всесвітня організація охорони здоров'я не робить винятків для власників окулярів і закликає надягати маску незалежно від того, скільки незручностей вона вам завдає. Ми зібрали для вас 7 ефективних порад, як зробити так, щоб окуляри під маскою не запітніли. Але для початку варто зрозуміти, а чому, власне кажучи, взагалі виникає такий ефект?

Савинець Тетяна Володимирівна, лікар-офтальмолог вищої категорії, розповідає, що причина криється в теплі, що виділяє тіло, та потоках повітря. Ми видихаємо нагріте повітря, потік повітря зустрічає перешкоду у вигляді маски та прямує вгору, осідаючи крапельками води на лінзах окулярів. Цей ефект викликав інтерес у вчених.

Згідно з дослідженням, опублікованим в «The Annals of The Royal College of Surgeons of England», через маски повітря, що видихається, прямує вгору. Тепла водяна пара осідає на холодних лінзах, в результаті чого утворюються мікроскопічні крапельки. Світло розсіюється крізь конденсат та окуляри вже не передають необхідного контрасту, що світлі кольори – світлі, а темні – темні. На думку авторів дослідження, причина утворення крапельок – внутрішній поверхневий натяг між молекулами води.

Отже, причина прикрого конденсату з'ясована, тепер можна приступити до вивчення того, як же позбутися цього ефекту.

Порада № 1. Обробіть скельця окулярів мильним розчином.

Вчені, які вивчали ефект запітнілих лінз, пропонують такі поради: перш, ніж надіти маску, вимийте окуляри або лінзи сонцезахисних окулярів мильною водою та струсіть крапельки. Можна дати окулярам висохнути самостійно, а якщо часу чекати немає, тоді на допомогу прийде чиста ганчірочка з мікрофібри.

Допитливі вчені впевнені, що цей спосіб спрацює. Вони пояснюють це тим, що мильна вода залишає після себе найтоншу плівку, яка знижує «внутрішній поверхневий натяг» і підштовхує молекули води до утворення прозорого шару. Ми не рекомендуємо мити окуляри іншими засобами типу зубної пасти, крему для гоління або дитячого шампуню. Так ви можете пошкодити скло.

Рада №2. Приклейте маску до носа.

Можна використовувати один популярний серед лікарів трюк – вони наклеюють шматок двостороннього скотча на перенісся перед тим, як надягати маску. Двосторонній скотч між носом і маскою допомагає домогтися ефекту герметичності.

Рада №3. Переконайтеся, що маска щільно прилягає до обличчя.

Якщо маска нещільно прилягає до носа, то через неї легко проходить тепле повітря, через що окуляри і пітніють. А ось якщо маска сидить щільно, то повітря буде виходити збоку або знизу. Ми радимо носити саме ті маски, де є металева смужка, що дозволяє фіксувати маску на носі. А ще маска повинна добре підходити за розміром.

Рада №4. Налаштуйте окуляри.

Якщо у ваших окулярів є носові фіксуючі накладки, ви можете відрегулювати їх таким чином, щоб оправа розташовувалася трохи далі від обличчя. Але тут є одна складність, що важливо враховувати – якщо ви носите окуляри з прогресивними лінзами або лінзи з великими діоптріями, то картинка в такому випадку буде спотворюватися. Вам доведеться нахиляти голову, щоб компенсувати цей недолік.

Рада №5. Використовуйте спеціальні засоби від запотівання.

Досить ефективні найрізноманітніші спреї, воски та гелі проти запотівання. Наносите їх на окуляри, перш ніж надіти маску – і насолоджуєтеся чіткою картинкою без надокучливого конденсату на лінзах. «АЙЛАЗ-Оптика» рекомендує пробувати різні бренди, оскільки окуляри можуть сильно відрізнятися за матеріалом та ефективністю. Важливо! Не використовуйте автомобільні засоби з ефектом анти-запотівання. Можете легко зіпсувати окуляри.

Рада №6. Спрямовуйте дихання вниз.

Якщо вам не до вподоби попередні поради, можна вибрати простий, але ефективний метод – направляти повітря від дихання вниз, а не прямо. Так, це незручно, але цілком підійде, якщо іншої можливості немає. Для цього потрібно висунути верхню губу та при видиху дути вниз. Уявіть, що ви граєте на флейті.

Рада №7. Купуйте окуляри з лінзами, що не конденсують.

Якщо вам не хочеться пробувати жодну з рекомендацій, але у вас є можливість виділити кошти, тоді ви можете купити окуляри зі спеціальним покриттям, на якому не утворюється конденсат.

Тоді ви вирішите проблему з запітнілими окулярами раз і назавжди, незалежно від того, скільки часу ще протримаєтеся така епідеміологічна ситуація у нашому світі.