044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01
Ми лікуємо
Підписка на новини

Запитання до спеціаліста

Як лікувати тромбоз вен сітківки: дослідження в США

Дослідникам з медичного центру Ірвінга, що у Колумбійського університеті, вдалося розробити очні краплі, що здатні запобігти втраті зору внаслідок тромбозу вен сітківки. Мільйони людей по всьому світу втрачають свій зір саме з цієї причини.

Дослідження, результати якого були оприлюднені в Nature Communications, проводилося на мишах. Вчені висловлюють припущення, що експериментальна терапія, що спрямована на часту причину нейродегенерації та транссудації судин в оці, може бути навіть ефективнішою, ніж існуючі ліки.

Що таке тромбоз вен сітківки?

При блокуванні основної вени, яка відповідає за те, щоб відводити кров з сітківки, виникає стан, який називається оклюзією вени сітківки. Часто причиною стає тромб. В результаті блокування кров та інші рідини можуть потрапити в сітківку. Це дуже небезпечно, тому як в результаті цього можуть пошкодитися фоторецептори, особливі світлочутливі нейрони.

Зараз для лікування цього стану використовують медикаменти, що мінімізують витік рідини з кровоносних судин та їх аномальне зростання. Однак у таких ліків безліч недоліків. В ході лікування необхідно неодноразово вводити ін'єкції безпосередньо в око. По-перше, подібна маніпуляція лякає пацієнтів, по-друге, вона часто зовсім не гарантує збереження зору.

Як розповідає Керол М. Трой, доктор медичних наук, професор патології, клітинної біології та неврології в Інституті досліджень хвороб Альцгеймера та старіючого мозку при Колумбійському лікарсько-хірургічному коледжі, головний секрет нового способу лікування – це фермент каспаза-9. Цей фермент бере участь в регульованому механізмі природного видалення пошкоджених або зайвих клітин.

Досліди на мишах показали, що при пошкодженні кровоносних судин внаслідок оклюзії вен сітківки каспаза-9 стає надмірно активною та навіть може стати причиною пошкодження сітківки. Лабораторні досліди також показали, що високоселективний інгібітор каспаз-9 в формі очних крапель допомагає впоратися з цим станом. Результати дослідів перевершують всі очікування: набряки стали менше, покращився кровообіг, в сітківці пошкоджено меншу кількість нейронів.

На думку доктора, у крапель є безліч переваг в порівнянні з нинішніми методами лікування. Не потрібно буде робити малоприємні ін'єкції в око, до того ж, хворі зможуть використовувати препарат самостійно. Нові очні краплі будуть корисні пацієнтам, яким не допомагає стандартна терапія.

Наступний етап

Тепер дослідникам належить випробувати очні краплі на людях з тромбозом вен сітківки, це перша фаза клінічного випробування. В майбутньому лабораторія доктора планує зайнятися вивченням можливості застосування інгібіторів каспаз-9 для лікування інших судинних ушкоджень, викликаних надмірною активацією ферменту, серед яких діабетичний макулярний набряк (ще одна поширена причина сліпоти) та інсульт.

За словами першого автора досліджень Марії Авруцької, кандидата наук, наукового співробітника постдокторських досліджень в області патології та клітинної біології лікарсько-хірургічного коледжу Колумбійського університету, причина багатьох неврологічних проблем і захворювань очей – це судинна дисфункція. Мозку та очам потрібно дуже багато енергії, тому ці тканини вкрай вразливі у разі порушення кровопостачання.

Примітка: для статті взяті матеріали з медичного центру Ірвінга в Колумбійському Університеті. У матеріал можуть бути внесені стилістичні правки, а також коригування щодо довжини публікації.

«Ендотеліальна активація каспази-9 сприяє судинно-нервового пошкодження при оклюзії вен сітківки». Автори: Maria I. Avrutsky, Crystal Colón Ortiz, Kendra V. Johnson, Anna M. Potenski, Claire W. Chen, Jacqueline M. Lawson, Alexandra J. White, Stephanie K. Yuen, Fatima N. Morales, Elisa Canepa, Scott Snipas, Guy S. Salvesen, Ying Y. Jean, Carol M. Troy.