044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01
Ми лікуємо
Підписка на новини

Запитання до спеціаліста

8 актуальних питань про зір до офтальмолога

- Підкажіть, який спосіб корекції краще за все вибрати, якщо я вперше звертаюсь за цим в оптику?

- Будь-який метод корекції зору має свої переваги та обмеження, що сприятимуть або обмежать його вибір. Це все дуже індивідуально та рішення потрібно приймати разом зі своїм лікарем-офтальмологом. Найдоступніший і простий метод – окуляри – може обмежувати коло зору, а контактні лінзи, в свою чергу, потребують догляду та регулярної гігієни. Однак, різноманітність контактних лінз на сьогодні може нести лікувальний характер, попереджати прогресування деяких хвороб (наприклад, міопію), а також дає можливість для нічного або денного носіння на вибір.

- Що означає термін «нічне носіння»?

- Ми звикли до стандартної схеми – вдень надягаємо лінзи, перед сном їх знімаємо. Сучасна офтальмологія пропонує зворотній метод. Використання нічних лінз – це корекція зору під час сну.  Лінзи змінюють конфігурацію рогівки, за рахунок цього змінюється сила заломлення. Це свого роду «корсет» для ока, що надає йому необхідної форми, дозволяючи вдень мати 100%-вий зір.

Призначення такого методу корекції зору може йти лише від лікаря, оскільки існує ряд негативних наслідків:

 • при певних запалювальних захворюваннях цей метод протипоказаний;
 • може призводити до розвитку «сухого ока»;
 • може призводити до розвитку алергічних кон’юнктивітів;
 • при порушенні правил може призвести до кератитів, виразок рогівки та навіть до загибелі ока.

Ще один метод корекції – лазерна корекція зору. При сучасних технологіях дозволяє отримати зір навіть вище 100%. Важливо, щоб рогівка пацієнта не була надто тонка, не прогресувала короткозорість, не було обмежень за віком і за ступенем короткозорості або далекозорості.

Важливо! При обстеженні, призначенні методу корекції та попередженні негативних очікувань може бути компетентим тільки лікар-офтальмолог, який знає стан вашого ока та має повну діагностику і картину показань по зору пацієнта.

- Чи може лінза тріснути, як окуляри, при ударі?

Сама лінза тріснути не може. Різкий контакт з оком може пошкодити слизову, але це залежить від безлічі чинників – під яким кутом буде удар, яка буде його сила та натиск. Теоретично пошкодження можливе, але тріску чи уламків, як в окулярах, не буде. В лінзах вільно можна займатися спортом.

- Чи правда, що якщо на губах з’являється герпес, контакті лінзи краще не носити?

Слизові в нашому тілі пов’язані між собою. Часто висипання на губах супроводжуються висипаннями по краю повік. Якщо є почервоніння очей, дсикомфорт або відчуття стороннього тіла – від носіння контактної лінзи потрібно відмовитись та звернутися до лікаря, хоча абсолютних протипоказань не існує.

- Дитині 6 років, в цьому році в школу, почала жалітися на біль в очах. Що робити та яке обстеження порібно провести, і чи пов’язані такі скарги з навантаженням на очі?

Регулярний огляд у офтальмолога потрібен в будь-якому віці, а перед школою така перевірка є обов’язковою. Описані скарги ми називаємо астенопічними. Вони пов’язані з перенавантаженням на очі. Дуже важливим є правильний режим зорового навантаження. Дитині в 6 років не можна читати, писати більше, ніж 20-30 хвилин. Через 30 хвилин потрібно робити 15-20 хвилинну перерву. Корисні також активні ігри на свіжому повітрі, плавання, тенніс.

- Що ще ви порадите робити, щоб підтримувати та не псувати зір?

Є декілька простих правил для дітей та дорослих, яких ми повинні дотримуватися в повсякденному житті:

 • читати не ближче ніж на відстані 30 см;
 • не читати при поганому освітленні;
 • не читати лежучи;
 • що стосується гаджетів, то ігри на планшеті для дітей – не більше 30 хвилин;
 • не зловживати смартфонами перед сном і при вимкнутому світлі;
 • не рекомендується використовувати смартфони для читання книг;
 • дуже корисно займатися фізкультурою та спортом.

- Скільки потрібно з’їсти чорниці та моркви, щоб покращити зір? І якщо вживати ці продукти на постійній основі в потрібній кількості, чи можна покращити зір?

- Стільки ми не в стані з’їсти. Що стосується харчування, воно повинно бути різноманітним. Листя салату, помідори, морква, баклажани – всі овочі корисні для зору. Звичайно, ми зможемо з’їдати тонни чорниці, але можна використовувати і спеціальні вітамінні комплекси, що також допоможуть зберегти зір, але не станууть таким серйозним методом корекції, як оптика або лінза.

- При роботі за комп’ютером ближче до вечора дуже втомлюються очі. Що в цій ситуації краще за все робити?

- При роботі за комп’ютером виникає так званий комп’ютерний синдром. Коли ви зосередженно дивитеся в монітор, ви рідше кліпаєте. А значить, швидше випаровується слізна плівка, очна поверхня пересихає, може виникати синдром сухого ока. Вимушене положення призводить до порушень постави, кровообігу, живлення мізків і очей. Потрібно робити регулярні перерви. Годину попрацювали – встаньте, пройдіться, зробіть гімнастику, і не тільки для очей. Розімніть тіло. Якщо виник синдром сухого ока – рекомендуємо використовувати спеціальні очні краплі.

Щоденна зарядка для очей

 • Переведіть погляд вдалину, протягом 1-2 хвилин розгляньте у небі птахів, хмари. При погляді вдалину очі розслабляються.
 • Щільно заплющіть очі на 5-10 секунд, а потім розлабте їх.
 • Рухайте очами в різних напрямках – вгору, внизу, ліворуч, праворуч, по діагоналі.
 • Розітріть добре долоні та прикладіть на 5-10 секунд до очей.

Всі вправи повторювати до 10 разів.

Попередити хворобу завжди легше, ніж лікувати її наслідки. Бережіть зір і насолоджуйтесь барвами навколишнього світу!