044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01
Ми лікуємо
Підписка на новини

Запитання до спеціаліста

Цукровий діабет і лазерна корекція зору

Цукровий діабет впливає на здоров’я людей та якість їх життя. Є відносно поширеним захворюванням, що вражає понад 9% дорослих, і очікується, що його поширеність зростатиме у зв’язку зі зростанням саме рівня ожиріння. На сьогодні все більше пацієнтів з цукровим діабетом виявляють бажання виконати лазерну корекцію зору, щоб позбутися окулярів або лінз.

Виникає питання: чи можна виконувати лазерну корекцію зору пацієнтам з діабетом, чи це безпечно та ефективно? Розбираймося.

Департамент, що задає світові норми охорони здоров’я – FDA (з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів, медикаментів і медичних послуг США), вважає діабет відносним протипоказанням до операції LASIK.

Зв’язок між цукровим діабетом та очними ускладненнями добре встановлений, й існує занепокоєння, що аномалії рогівки, які часто спостерігаються у пацієнтів з діабетом, можуть збільшити кількість операційних і післяопераційних ускладнень та обмежити успішні результати. Було також занепокоєння, що пацієнти з цукровим діабетом можуть мати вищий ризик післяопераційних інфекцій.

Останні дослідження щодо результатів LASIK у цій групі пацієнтів неоднозначні, однак зростає кількість доказів, які вказують на те, що LASIK можна безпечно виконувати пацієнтам з цукровим діабетом із суворим контролем глікемії та відсутністю системних чи очних ускладнень.

Ускладнення цукрового діабету вражають майже всі органи в організмі, й очі не є винятком.

Сітківка

Діабетична ретинопатія є найпоширенішим очним ускладненням діабету. Етіологія є багатофакторною, але першочергово спричинена хронічною гіперглікемією. Високий вміст цукру в крові запускає ряд механізмів порушення регуляції  кровотоку в дрібних судинах сітківки, що призводить до підвищення проникливості судинної стінки, а з тим до появи набряків, ексудатів і крововиливів в останній. Процес утворення мікротромбів і затикання капілярів призводить до розвитку зон ішемії, нестачі кисню та порушення всіх обмінних процесів у сітківці. Пізніше в цих місцях виробляються чинники ендотеліального зростання судин, що викликають процес неоваскуляризації. Це процес росту недорозвинених судин, які мають високу ламкість, викликаючи нові й нові крововиливи.

Результатом цих процесів є хвора тканина сітківки. Кінцевим результатом є порушення зору, а якщо не лікувати, на жаль, це може призвести до сліпоти. Тому пацієнти з цукровим діабетом обов’язково мають проходити огляд у офтальмолога, щоб вчасно отримати кваліфіковану допомогу.

Рогівка

Оскільки лазерна корекція зору виконується на рогівці, важливо розуміти та враховувати всі можливі ризики. Зміни рогівки у пацієнтів з цукровим діабетом, хоча й менш розпізнані, ніж ускладнення з боку сітківки, однаково важливі.

З боку епітелію рогівки (поверхневий захисний шар рогівки) може бути потовщення та багатошаровість його базальної мембрани. Ці аномалії, ймовірно, є причиною сповільненого загоєння епітелію, що спостерігається в очах діабетиків після операції. Порушення захисного епітеліального бар’єра  підвищує  ризик інфікування.

Діабетична нейропатія рогівки: нейропатія рогівки виникає на тлі системної діабетичної нейропатії та клінічно проявляється зниженням чутливості рогівки. Наслідком буде зниження чутливості рогівки, що включає  підвищення сухості ока та порушення його загоєння.

Ендотеліальні зміни рогівки: морфологічні аномалії ендотелію рогівки часто спостерігаються у хворих на цукровий діабет. Ці аномалії включають зменшення відсотка гексагональних клітин, вищу швидкість їх втрати та зниження щільності. У результаті відбувається порушення бар’єра, що дозволяє надлишку внутрішньоочної рідини просочуватися в тканину рогівки. А цей чинник впливає на прозорість та оптичні якості рогівки, від чого залежить й якість зору.

Діабет і ризик інфікування

Зв’язок між цукровим діабетом і підвищеним ризиком інфікування широко визнаний. Патофізіологія цього явища є багатофакторною. Дослідження вказують, що порушена внутрішньоклітинна бактерицидна активність у хворих на діабет з гіперглікемією. Через порушення імунної відповіді у хворих на цукровий діабет є підвищений ризик постхірургічних ускладнень. Але ж у дослідженнях повідомлялося про гарні результати виконання лазерної корекції у пацієнтів з цукровим діабетом із незмінно гарним контролем рівня глюкози, стабільним зором, відсутністю ознак ускладнень цукрового діабету з боку нервової системи, з боку нирок, очей тощо.

Висновки

  1. Враховуючи поширеність захворювання та популярність LASIK, розумно припустити, що значна й зростальна кількість пацієнтів з діабетом отримують цю процедуру. Той факт, що не існує великої кількості звітів про випадки захворювання та прикладів із детальним описом значних ускладнень, приводить багатьох до висновку, що, попри ризик уповільненого загоєння, LASIK можна безпечно виконувати у вибраній групі пацієнтів з компенсованим діабетом.
  2. Пацієнт повинен мати задокументовану історію стабільного, добре контрольованого рівня глюкози натще та глікозильованого гемоглобіну менше ніж 9.
  3. Пацієнти з ознаками системних ускладнень діабету, таких як периферична нейропатія або нефропатія, а також пацієнти з діабетичним ураженням сітківки або з діабетичними ускладненнями очей в анамнезі, не повинні розглядатися як кандидати на лазерну корекцію.

Зверніться до фахівців, щоб пройти комплексну діагностику зору та дізнатися, чи є можливою для вас лазерна корекція зору.