Очі на карантині: як на нас впливають сучасні гаджети
Електронні гаджети буквально чують, бачать, проводять розрахунки з нашого дому та виконують масу корисних речей, полегшуючи нам життя. Зараз, під час карантину, як ніколи, вони займають важливе місце.
Перебуваючи практично постійно вдома або працюючи віддалено, ми майже весь вільний час проводимо за комп'ютером або в компанії смартфона. Працюємо та проводимо своє дозвілля, заповнюючи брак спілкування за екраном моніторів. І це досить велике навантаження для очей. Будучи своєрідними помічниками та віддушиною, чи несуть вони шкоду для здоров'я наших очей? Варто задуматися.
Сьогодні поговоримо про здоров'я очей, про те як ми можемо допомогти нашим очам та про профілактику так званого «комп'ютерного синдрому».
Як ми бачимо на різних відстанях
Спочатку варто розібратися, за рахунок чого ми добре бачимо на різних відстанях, які м'язи очей при цьому працюють і що може в очах «втомитися» при тривалих зорових навантаженнях. Всередині очей у нас є акомодаційний м'яз, що пов'язаний з нашою внутрішньоочною оптичною лінзою (кришталиком) зв'язками. Коли ми щось розглядаємо на близькій відстані, цей м'яз скорочується (напружується) та змінюється натяг зв'язок, до яких прикріплений кришталик. Він стає опуклим, збільшується його оптична сила та, як результат, ми відмінно бачимо близько розташовані предмети. При розслабленні м'яза акомодації, коли ми переводимо погляд в далечінь, відбувається зворотний процес – кришталик ущільнюється, зменшується його оптична сила та – ми маємо змогу перефокусуватися на даль.
Тепер стає зрозуміло, що, коли ми довго, без відпочинку, працюємо на близькій відстані (читання, письмо, малювання, робота за комп'ютером, вишивання тощо), акомодаційний м'яз невпинно працює. Такий режим може привести до його перенапруження. Також варто відзначити, що постійне використання маленького екрану, шрифту малого розміру, неякісне зображення картинки, «тремтіння» тексту, читання на вкрай близькій від очей відстані (менше 35-40 см) і, до того ж, недотримання дозованих зорових навантажень для такої відстані може погіршити дану проблему.
Також, при тривалій і напруженій зоровій роботі на близькій, фіксованій відстані в кілька разів знижується частота моргання. Так з'являється друга проблема «комп'ютерного синдрому»: поверхня рогівки «пересихає», слізна плівка оновлюється значно рідше. Печіння, різь в очах, сухість, дискомфорт, що виникають через це – перші ознаки того, що з'явився «синдром сухого ока».
Як слідкувати за здоров’ям очей під час карантину, або якщо ви працюєте віддалено:
1) правильно обладнати своє робоче місце – освітлення в кімнаті має бути достатнім. Якщо використовується додаткове освітлення, воно повинно бути низької інтенсивності, не спрямоване на екран або в очі. Важливо обмежити потрапляння відблисків світла на поверхню монітора. Крісло повинно мати підтримку для попереку, регулюватися по висоті. Центр монітора повинен знаходитися на 10-25 см нижче горизонтальної лінії погляду, а оптимальна дистанція від монітора до очей – 60-70 см;
2) дотримуватися режиму роботи – не рекомендується працювати перед монітором більше 6 годин в загальній сумі та більше години без перерви. Але, з огляду на стандартні умови праці, дотримуватися цих рекомендацій досить складно. Тому, намагайтеся кожні 20-30 хв відволіктися від моніторів хоча б на 3-5 хв., подивитися вдалину, виглянути у віконце, поспостерігати за хмарами або віддаленими предметами. Також в цей час можна зробити гімнастику для очей та/або просто закрити очі, приклавши до них теплі долоні;
3) для профілактики сухості очей бажано застосовувати безконсервантні препарати штучної сльози.
Ще кілька слів про електронні книги: хочемо ми того чи ні, але друкована продукція – газети, книги та журнали – все частіше поступаються місцем «віртуальному слову». Безумовно, електронні книги іноді зручніше звичайних, а «рідери», маючи розміри невеликого томика, здатні вмістити в себе тисячі різних книг. Проте, з ними необхідно дотримуватися певних правил користування:
- не варто читати на «рідерах», в основу яких покладено принцип електронного паперу (темний екран), при поганому освітленні;
- не рекомендується довго дивитися на яскравий екран при слабкому освітленні або в повній темряві;
- не потрібно читати в транспорті або при сильній трясці, оскільки текст перед очима має властивість «розмазуються»;
- не можна також читати, лежачі у ліжку;
- необхідно дотримуватися правильної відстані при читанні, що становить близько 40 см до екрану – це збереже вас від розвитку короткозорості;
- не варто читати без відриву, проте обов'язково робити перерви (кожні 40 хв.), щоб дати очам відпочити, при цьому корисно виконувати найпростіші вправи для очей, розроблені для користувачів комп'ютерів або просто переводити погляд на предмети, розташовані на горизонті;
- при користуванні «рідером», для зниження навантаження на очі, можна виставити оптимальний розмір шрифту та його колір, відрегулювати яскравість, а також контрастність підсвічування.
Пильнуйте за своїм здоров’ям навіть вдома. Будьте обачливі та бережіть себе! Не забувайте про обов’язкові візити до лікаря та знаходьте час для того, щоб підтримувати свій зір.
Залишити відгук про клініку «АЙЛАЗ» , 05.09.2021 18:19:00
Шановні пацієнти! Ви можете залишити відгук про ваше відвідування клініки «АЙЛАЗ» і про роботу наших фахівців.