Чи можна позбутися косоокості без лікування?
Авторка зображення: Katogi Mari
Існує думка, що косоокість може з часом пройти самостійно, нерідко доводиться чути фразу жалісливих порадників – дитина переросте та все пройде тощо. На жаль, це не так. Косоокість – це не тільки косметичний дефект з порушенням правильного симетричного положення очей, це складне захворювання органу зору, що характеризується порушенням найважливіших зорових функцій: розладом бінокулярного зору, гостроти зору та ін.
Для лікування косоокості необхідно домогтися не тільки відновлення правильного положення очей, а й нормалізації всіх порушених зорових функцій. На жаль, розв’язання цих питань потребує багато часу, зусиль і терпіння з боку дитини, їхніх батьків. Потрібно розуміти, що в деяких випадках на лікування можуть піти роки. Якщо нічого не робити, то з часом косоокість може призвести до виникнення цілого ряду серйозних проблем: в оці, що косить, поступово знижується зір, розвивається амбліопія – «ліниве око». Оскільки око, що косить, посилає в мозок розмите зображення, мозок, своєю чергою, відхиляє розмите зображення – надає гальмівний вплив на око, що косить, і вже незабаром, хоч і мимоволі, дитина перестає використовувати хворе око. Амбліопія без відповідного лікування може призвести до стійкого зниження зору, яке у дорослому віці виправити вже буде неможливо. Чим раніше з’явилася косоокість, чим більший час не функціонує око, що косить, тим вищий ступінь амбліопії й тим складніше з нею боротися. Можливість розвинути бінокулярний зір також обмежується віковими мірками.
Наявність такої великої кількості зорових розладів при співдружній косоокості зумовлює складність її лікування. Стає зрозумілим, що в лікуванні косоокості важливу роль відіграє ранній термін її виявлення та почате лікування, незалежно від віку. Не чекати, коли дитина підросте, самостійно погодиться одягнути окуляри тощо. Обстеження немовлят, безумовно, складне, але можливе. Чим раніше знайдено причину косоокості та своєчасно розпочато лікування, тим більше шансів на одужання. Лікування косоокості має бути раннім, комплексним та індивідуальним. Адже існують різні види косоокості, різні причини виникнення, тому підхід до лікування теж різний.
Виправити косоокість можна за допомогою таких заходів:
- раціональна оптична корекція зору (окуляри, контактні лінзи), корекція зору (далекозорості, короткозорості, астигматизму) потрібні в першу чергу, оскільки око, що косить, втрачає свої зорові функції. При деяких видах косоокості (акомодаційне, що сходиться) цих заходів достатньо, щоб його позбутися. Для лікування амбліопії застосовуються оклюзії;
- апаратне лікування, метою якого є підвищення гостроти зору, розвиток бінокулярного зору та в кінцевому підсумку розвиток стереоскопічного об’ємного зору;
- існує низка косоокостей, з якими консервативні методи лікування не справляються чи справляються, але не повною мірою. Тоді офтальмологи до лікування включають хірургічне лікування косоокості. Операція проводиться на очних м’язах, де один м’яз посилюється, інший послаблюється. Але лише операції замало. Навіть якщо після операції ми досягли правильного симетричного положення очей, часто необхідно продовжувати апаратне лікування, носіння окулярів або контактних лінз з метою настання стійкої стабілізації всіх відновлених зорових функцій.
Залишити відгук про клініку «АЙЛАЗ» , 05.09.2021 18:19:00
Шановні пацієнти! Ви можете залишити відгук про ваше відвідування клініки «АЙЛАЗ» і про роботу наших фахівців.