044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01
Ми лікуємо
Підписка на новини

Запитання до спеціаліста

Синдром сухого ока – чи правильно ми його лікуємо?

Синдром сухого ока проявляється у тих випадках, коли не виробляється достатньо сльози для того, щоб зволожити око. Симптомами цього захворювання є біль, свербіж, почервоніння, сльозотеча на вітрі, іноді періодична розмитість зору.

Прочитайте наведену нижче інформацію, щоб краще ознайомитися з проявом синдрому сухого ока, його лікуванням та профілактикою.

Наприкінці статті ви знайдете анкету для самодіагностики синдрому сухого ока.

Сльози – це суміш води для зволоження; жиру для мастила (лубриканта), та слизу – для рівномірного розподілу сльози на поверхні ока; у сльозі є антитіла та спеціальні протеїни для протистояння інфекції. Ці компоненти виділяються спеціальними залозами, розташованими у слизовій оболонці ока.

Будь-який збій у роботі цієї системи може призвести до розвитку синдрому сухого ока.

Коли сльози не зволожують очі належним чином, людина може мати такі симптоми:

 • біль;
 • легку чутливість;
 • відчуття піску в очах;
 • відчуття стороннього тіла в оці;
 • сверблячку;
 • почервоніння;
 • розмите бачення.

Іноді у людини з синдромом сухого ока може бути й сльозотеча, що здатна спантеличити. Це трапляється, коли око перестає отримувати достатню кількість мастила із залоз. Око посилає сигнал до нервової системи про нестачу мастила. У відповідь на його сигнал око наповнюється сльозами для компенсації сухості. Хай там що, ці сльози складаються більшою мірою з води та не мають властивостей змащувати очі чи багатого складу нормальних сліз. Вони змиють «сміття» – порошинки з ока, але не покриють поверхню ока рівномірно захисною плівкою.

Що є причиною сухого ока?

Синдром сухого ока виникає, коли слізна залоза не виробляє достатньо сльози, через що і з’являється відчуття сверблячки, поколювання та подразнення. Цей синдром більш поширений серед старшої вікової категорії, особливо у жінок у період менопаузи, а також у людей, які страждають на артрит.

Синдром сухого ока виникає й через порушення структури сльозової плівки та порушення її стабільності. Така причина частіше зустрічається у молодих людей і може бути пов’язана із різноманітними зовнішніми чинниками.

Це може статися через роботу кондиціонера, обігрівача або інших умов довкілля.

Носіння контактних лінз, а також куріння збільшують ризик виникнення цього синдрому. Сухе око може також бути викликаним певними препаратами, такими як антиглаукоматозні краплі, діуретики, антигістамінні, протинабрякові, протизаплідні, антидепресанти.

Проблеми з повіками, що не дозволяють очам належним чином закриватися та порушують процес зажмурювання, також можуть бути причиною сухого ока.

Самодопомога

Щоб допомогти полегшити симптоми сухого ока, ви можете спробувати скористатися цими порадами.

 • Зволожувач повітря підвищує вологість повітря у приміщенні. З більш вологим повітрям ваші сльози повільніше випаровуватимуться, а ваші очі повільніше пересихатимуть. Варто не забувати, що зимові обігрівачі та кондиціонери влітку знижують рівень вологості у повітрі.
 • Надмірний рух повітря висушує око. Намагайтеся уникнути цього, зменшивши роботу вентиляторів ікондиціонерів. На вулиці використовуйте сонцезахисні окуляри, що також запобігають зайвому висиханню очей.
 • Теплі вологі компреси та вмивання повік дитячим шампунем («без сліз») допоможуть забезпечити щільніший і стабільніший ліпідний шар сльози (жирову плівку). Тепло нагріває жировий секрет, який міститься в залозах, що дає йому можливість легше витікати. Масажні кругові рухи допомагають виділенню цього секрету із залоз. Очищувальна дія зменшує кількість бактерій, що зосереджені у продукті залоз.
 • Штучні сльози, які змащують краплі для очей і гелі, допомагають підтримувати вологу та змащують поверхню ока. Зазвичай їх використовують 4 рази на день, але можливе й частіше використання за потребою. І тут треба вибирати засоби, що мають консерванти.
 • Очні мазі щільніші, ніж краплі та гелі. Завдяки їх густині ефект дії триваліший. Якщо використовувати мазі досить часто протягом дня, ваш зір може стати розмитим через їхню щільність. Тому найчастіше їх використовують, щоб змастити очі проти ночі перед сном.
 • Якщо ви помітили, що очі пересихають під час читання або перегляду телевізора, зробіть паузу та кілька інтенсивних прижмурювань. Це допоможе очам відпочити та відновити баланс вологи.

Як лікувати сухе око?

Навіть якщо синдром сухого ока повністю не виліковний через причини загального характеру, то існує кілька способів, що допоможуть у його лікуванні. Ви маєте обговорити види та методи лікування з лікарем-офтальмологом.

Лікування може включати:

 • штучні краплі, сльози та мазі. Використання штучної сльози – це первісний метод лікування сухого ока. Не всі краплі підходять для кожного, тому вам доведеться поекспериментувати, щоб знайти відповідні саме для вас краплі. Якщо ж у вас хронічний синдром сухого ока, важливо використовувати краплі навіть у той час, коли ваші очі добре почуваються. Якщо ваші очі пересихають під час сну, ви можете використовувати більш щільне мастило, наприклад мазі для очей на ніч;
 • тимчасове пломбування слізного каналу. Іноді необхідно закрити слізний канал, яким сльози випливають з ока. Це може бути зроблено тимчасовою пломбою. Її встановлюють у слізному каналі нижньої повіки. Ця процедура проста та безболісна. Багато пацієнтів відзначають їх зручність і зменшення необхідності використання крапель для очей;
 • рестасис. На цей час це єдині очні краплі, що допомагають очам збільшити їх власне вироблення сльози;
 • інші ліки. У деяких випадках лікар виписує лікування стероїдними краплями, якщо під час огляду він виявить виражені явища запалення ока, пов’язаного із синдромом сухого ока.

Таке лікування призначається на короткий термін і лише під наглядом лікаря!

Для того, щоб оцінити рівень проявів синдрому сухого ока у вас, скористайтеся міжнародною таблицею, що наведена нижче. 

Ocular Surface Disease Index© (OSDI©) – міжнародна система оцінки стану поверхні ока за скаргами пацієнта.

Дайте відповідь на ті питання таблиці, які вам зрозумілі та/або мають відношення до вашої хвороби.

Чи стикалися ви з такими симптомами протягом останнього тижня

Весь час

Досить часто

50 на 50

Іноді

Ніколи

1. Підвищена чутливість до світла

4

3

2

1

0

2. Почуття запорошеності в оці

4

3

2

1

0

3. Болючість або запалені очі

4

3

2

1

0

4. Помутніння зору

4

3

2

1

0

5. Поганий зір

4

3

2

1

0

Проміжний результат відповідей з 1 по 5 ( A ). Кількість відповідей ( ).

Чи стикалися ви з такими проблемами протягом останнього тижня

Весь час

Досить часто

50 на 50

Іноді

Ніколи

6. Читання?

4

3

2

1

0

7. Нічне водіння?

4

3

2

1

0

8. Робота за комп’ютером

4

3

2

1

0

9. Перегляд телевізора

4

3

2

1

0

Проміжний результат відповідей з 6 по 9 ( B ). Кількість відповідей ( ).

Чи стикалися ви з почуттям дискомфорту в таких ситуаціях протягом останнього тижня

Весь час

Досить часто

50 на 50

Іноді

Ніколи

10. Вітряна погода

4

3

2

1

0

11. Місця зі зниженою вологістю повітря (дуже сухий)

4

3

2

1

0

12.& Місця з кондиціонованим повітрям

4

3

2

1

0

Проміжний результат відповідей з 10 по 12 ( C ). Кількість відповідей ( ).

Підсумуйте підсумки A, B і C для отримання D (D)

Підсумуйте кількість відповідей ( E )

Оцінка стадії синдрому сухого ока

У вертикальній осі позначте кількість відповідей. У горизонтальній осі позначте сумарний бал відповідей.

У місці з’єднання прямих ви отримаєте бал оцінки стану очей.

Порівняйте відповідний відтінок червоного з контрольною смугою нижче, щоб визначити, якою мірою тяжкості синдрому сухого ока відповідають ваші скарги: норма, легкі прояви, помірні прояви, важкі прояви.

норма     легкі      помірні      прояви      тяжкі

Рекомендації професіонала з догляду за очима

При легких проявах синдрому сухого ока ви можете дотримуватися порад самодопомоги та застосувати зволожувальні краплі, не вдаючися до допомоги лікаря.

При середній і тяжкій формах зверніться до лікаря за консультацією – можливо, вам знадобляться додаткові медикаменти та пломбування слізних точок.

Медичний центр «АЙЛАЗ» займається проблемою сухого ока протягом багатьох років. У нашому арсеналі є всі сучасні методи лікування сухого ока, включаючи зондування сальних залоз і пломбування сльозових каналів. Наші фахівці допоможуть вам підібрати індивідуальне лікування. Ми будемо раді допомогти вам. Якщо у вас є питання, задайте їх фахівцям на нашому сайті. Також прочитайте статті для пацієнтів в інтернет-журналі «Світ офтальмології».