Синдром сухого ока
Синдром сухого ока: профілактика, лікування
Початок синдрому сухого ока (ССО) може проявлятися багатьма симптомами. Якщо своєчасно не взятися за його лікування, можна дійти до такого стану, який надалі негативно впливатиме на комфорт вашого повсякденного життя.
ССО може спричиняти значний дискомфорт при:
- читанні;
- керуванні автомобілем у нічний час;
- перегляді телевізійних програм;
- роботі за комп’ютером;
- носінні контактних лінз.
Багато людей відчувають дискомфорт і не знають про те, що в них – синдром сухого ока. Якщо правильно і вчасно його лікувати, то явища дискомфорту минуть і не впливатимуть на ваше щоденне життя.
Якщо у вас виникають питання щодо синдрому сухого ока або з приводу того, як може вплинути цей синдром безпосередньо на вас, слід звернутися до лікаря-офтальмолога.
Найперші симптоми хвороби можуть здатися зовсім незначними, але якщо ви страждаєте від хронічного захворювання ССО, з часом ваш стан може значно погіршитися.
Деякі люди не зразу помічають якісь зміни, адже погіршення відбувається поступово. Інші ж можуть вважати ССО не такою вже й серйозною проблемою.
Симптоми сухого ока:
- сухість, свербіння, печіння, поколювання;
- сльозотеча;
- часте почервоніння очей після тривалої роботи за комп’ютером;
- відчуття піску в очах;
- нечіткий зір або чутливість до світла;
- дискомфорт під час носіння контактних лінз;
- дискомфорт під час виконання буденних справ, зокрема читання, керування автомобілем у нічний час, перегляду телевізійних програм або роботи за комп’ютером
ССО може мати набагато серйозніші наслідки, ніж здається на перший погляд. Це пошкодження верхнього епітелію ока і збільшення ризику виникнення інфекційного захворювання ока. Такі ускладнення можуть суттєво вплинути на гостроту вашого зору.
Що таке сльозова плівка та чому вона важлива?
Здоров’я ваших очей постійно захищає сльозова плівка, яка складається з трьох шарів:
- зовнішній, або ліпідний шар, який запобігає пересиханню очей;
- середній, або водний шар – найтовстіший, у ньому містяться поживні речовини і розчинений кисень, що живить рогівку;
- муцин, або внутрішній шар, який дозволяє сльозам «чіплятися» за поверхню ока й утримуватися на його поверхні.
Здорова сльозова плівка:
- захищає і зволожує очі;
- зменшує ризик інфекційних захворювань;
- змиває чужорідні крихти з поверхні очей;
- зберігає поверхню очей гладкою і чистою,
- підвищує якість зображення.
Вироблення недостатньої кількості сліз та порушення структури сльозової плівки може стати причиною появи подразнених ділянок на поверхні ока, що, у свою чергу, може перерости в захворювання – синдром сухого ока.
Деякі важливі факти, які вам необхідно знати
Прояви сухого ока можуть посилюватися через зовнішні чинники.
Деякі зовнішні чинники можуть погіршити загальний стан і симптоми сухого ока, наприклад: пилок і алергія на нього, сухе повітря і вітер, пил або дим, тривала робота за комп’ютером, а також носіння контактних лінз.
Захворювання хронічного сухого ока може прогресувати.
У деяких людей захворювання хронічного сухого ока (ХСО) може прогресувати, іншими словами – стан може погіршуватися. Ці погіршення відбуваються з часом, особливо якщо не лікуватися.
Хто схильний до захворювання сухого ока і чому?
Захворювання ХСО може розвинутися в будь-якому віці, але більш схильні до нього люди у віці від 50 років.
Найчастіше причинами захворювання є:
- гормональні зміни. Часто захворювання ХСО асоціюється з гормональними змінами, які більш поширені серед жінок з менопаузою;
- запалення. Захворювання ХСО може також супроводжуватися запаленням, що впливає на залози, які відповідають за продукування сліз. Запалення може вплинути і на здатність залози створювати й підтримувати в належному стані шари сльозової плівки. Запалення повік може порушувати структуру поверхневого (ліпідного) шару сльози, що призводить до підвищеного її випаровування;
- інші варіанти. Виникнення захворювання ХСО може бути також пов’язане з іншими несприятливими станами очей або ж здоров’я, наприклад: глаукома, діабет, вовчак, ревматоїдний артрит, синдром Шегрена.
Якщо у вас виникло припущення про те, що ви страждаєте синдромом сухого ока – скористайтеся анкетою для самодіагностики синдрому сухого ока.
Лікування синдрому сухого ока:
- місцеві зволожувальні каплі;
- місцеві протизапальні і стимулювальні каплі;
- харчові добавки, правильне харчування;
- гігієна повік;
- пломбування сльозових шляхів.
Фармацевтичні компанії пропонують великий вибір зволожувальних препаратів. Для ефективного лікування синдрому сухого ока краще звернутися до лікаря, який визначить, яка частина сльозової плівки порушена, і підбере препарат, що відповідає лікуванню причини захворювання.
Відомо, що для лікування синдрому сухого ока в раціон харчування слід включати продукти або харчові добавки, які містять вітаміни А, Е, комплекс В, Омега-3 і 6.
Якщо у вас є запитання, задайте їх спеціалістам медичного центру «АЙЛАЗ».
Тест «самодіагностика синдрому сухого ока»
Для того, щоб оцінити ступінь проявів синдрому сухого ока у Вас, скористайтеся міжнародною таблицею.
Залишити відгук про клініку «АЙЛАЗ» , 05.09.2021 18:19:00
Шановні пацієнти! Ви можете залишити відгук про ваше відвідування клініки «АЙЛАЗ» і про роботу наших фахівців.