044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01
Ми лікуємо
Підписка на новини

Запитання до спеціаліста

МРТ виявляє серйозні порушення в очах людей з тяжкою формою COVID-19

Дослідники, що використовують МРТ, виявили значні відхилення в очах деяких людей з важким перебігом COVID-19, згідно з дослідженням, опублікованим у журналі «Радіологія». Результати дослідження підтверджують необхідність скринінгу очей у цих пацієнтів для забезпечення належного лікування та лікування потенційно важких офтальмологічних проявів COVID-19.

Пандемія COVID-19 вразила понад 100 мільйонів людей на початку 2020 року. Хоча вірус, в основному, в першу чергу, атакує легені, він пов'язаний з такими захворюваннями очей, як кон'юнктивіт, також відомий як «червоне око», та ретинопатією, хворобою сітківки, що може призвести до втрати зору. Повідомлялося про порушення зору, видимі під час обстеження на МРТ, але кількість досліджень щодо характеру та частоти цих відхилень є обмеженими.

Щоб дізнатися більше, Французьке товариство нейрорадіології (SFNR) ініціювало дослідження 129 пацієнтів з важким перебігом COVID-19, які пройшли МРТ головного мозку.

Зі 129 пацієнтів дев'ять (7%) мали результати МРТ з порушеннями в структурах очного яблука. МРТ-сканування показало один або кілька вузликів у задній частині або задньому полюсі очного яблука. Вісім з дев'яти пацієнтів перебували у відділенні інтенсивної терапії (ВІТ) з приводу лікування COVID-19.

«Ми показали, що у декількох пацієнтів з важкою формою COVID-19 з французької когорти COVID-19 виявили один або кілька вузликів на задньому полюсі очного яблука», - сказав провідний автор дослідження Огюстен Леклер, доктор медичних наук, доцент Паризького університету та нейрорадіолог з відділення нейрорадіології в Паризькій лікарні Фонда Адольфа де Ротшильда. – «Це вперше такі результати були описані за допомогою МРТ».

У всіх дев'яти пацієнтів були вузлики в макулярній зоні, ділянці в задній частині ока, що відповідає за центральний зір. У восьми вузлики були на обох очах.

Результати дозволяють припустити, що для виявлення цих вузликів слід розглянути скринінг у всіх пацієнтів з важким перебігом COVID-19. Дослідники заявили, що у клінічній практиці цей скринінг може включати спеціальне дослідження очей за допомогою МРТ високої роздільної здатності.

Додаткові рекомендовані обстеження включають фундоскопію, що використовує збільшувальну лінзу та світло для перевірки внутрішніх структур ока, і оптичну когерентну томографію – неінвазивний тест, що забезпечує тривимірне зображення структури ока.

Доктор Леклер зазначив, що серйозні проблеми з очима, в основному, можуть залишитися непоміченими в клініці, оскільки пацієнти з COVID-19, госпіталізовані до реанімаційного відділення, часто проходять лікування набагато важчих станів, що загрожують життю.

«Наше дослідження виступає за обстеження всіх пацієнтів, госпіталізованих до реанімаційного відділення з важким перебігом COVID-19. Ми вважаємо, що ці пацієнти повинні отримувати спеціальні засоби захисту очей».

Огюстен Леклер,
кандидат медичних наук, доктор філософії,
провідний автор дослідження та
доцент Паризького університету

Дослідники заявили, що механізм утворення вузликів залишається невідомим, хоча він може бути пов'язаний із запаленням, викликаним вірусом. Неадекватний дренаж вен очей – проблема, що виявляється у пацієнтів, які перебувають у відділенні інтенсивної терапії в лежачому положенні або інтубовані, також може бути чинником. Семеро з дев'яти пацієнтів з аномаліями очей, що брали участь у дослідженні, протягом тривалого часу перебували у відділенні інтенсивної терапії в положенні лежачи.

Дослідники проводять подальші клінічні обстеження та дослідження МРТ у тих, хто переніс тяжку форму COVID-19, щоб відстежувати вузлики та перевірити, чи несуть вони якісь клінічні наслідки, такі як втрата зору або порушення зору. Вони також проводять обстеження МРТ у нових пацієнтів з важким перебігом COVID-19 з другої та третьої хвиль пандемії, використовуючи більш комплексні офтальмологічні тести для кореляції з результатами МРТ.

Вплив на пацієнтів з COVID-19 середнього ступеню тяжкості наразі досліджується. 

«Ми розпочали проспективне дослідження із спеціальними МР-зображеннями з високою роздільною здатністю для дослідження ока та орбіти у пацієнтів із легкою та середньої тяжкості формою COVID-19», - сказав д-р Леклер. – «Тому ми зможемо дізнатися, чи були наші висновки специфічними для важких хворих на COVID, чи ні».

Отримані дані підтверджують попереднє дослідження, яке показало, що COVID-19 завдає більшої шкоди людям з уже існуючими порушеннями здоров'я. З дев’яти пацієнтів з очними вузликами двоє страждали на цукровий діабет, шість страждали ожирінням, а двоє мали гіпертонію.  

Джерело:

Радіологічне товариство Північної Америки (RSNA)