044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01

Міопія: тиха епідемія, що зростає

15.08.2022

Франція. Сьогодні близько 40% дорослих у Європі страждають на короткозорість. Експерти кажуть, що 2050 року ця цифра може досягти 60%. Інститут медичної освіти та профілактики (IEMP) розпочав загальнонаціональну кампанію щодо підвищення поінформованості про міопію – захворювання зору, про яке багато людей досі мало що знають.

Екрани гаджетів проти природного освітлення

«Міопія  це глобальна епідемія. Від неї страждають 2,5 мільярда людей у всьому світі. І якщо не буде вжито заходів, то у 2050 році їх кількість досягне 5 мільярдів», - попереджає Тьєррі Боур, доктор медицини, президент Національної спілки офтальмологів Франції (SNOF). У Франції 1950 року поширеність короткозорості становила 15%. У наші дні вона становить 40%. «У деяких частинах Азії 90% молодих людей є короткозорими», - каже він.

На прогресування міопії впливають кілька чинників. Є чинники навколишнього середовища – від використання  різноманітних гаджетів і нестачі природного освітлення до тривалого навчання та роботи на близьких відстанях. Ці чинники поєднуються з генетичними: ймовірність міопії у дитини вдвічі вища, якщо в одного з батьків виявлена міопія, та у три-вісім разів вища, якщо вона є в обох батьків.

Крім того, міопія спричиняє підвищений ризик розвитку глаукоми, катаракти та відшарування сітківки. «Ми повинні діяти швидко, щоб зупинити цю епідемію. І ми можемо зробити це, використовуючи те, що в нас уже є в арсеналі: окуляри, контактні лінзи, краплі для очей», - зазначив Боур. – «Крім того, ми можемо сприяти профілактиці, зокрема заохочуючи людей збільшувати використання природного світла».

Відсутність знань

В опитуванні Ipsos, проведеному у квітні серед 3601 особи, 43% повідомили, що мають міопію. Однак кожен другий учасник опитування не зміг дати точного визначення цього стану. І більшість батьків не знали ознак, що вказують на міопію дитини, таких як надмірне кліпання, часті головні болі, напруження очей і дрібний почерк. Опитування Ipsos також показало відсутність знань про чинники ризику розвитку міопії, таких як щоденне проведення великої кількості часу за читанням і недостатній вплив сонячного світла. Багато хто також не знав, що спадковість відіграє важливу роль.

Тільки 23% респондентів знали, що чим більше часу дитина проводить на свіжому повітрі, тим менша ймовірність розвитку в неї міопії. В результаті вони не знали, що для запобігання міопії необхідно забезпечити достатнє освітлення, коли дитина займається біля екранів гаджетів, обмежити час, що проводиться поблизу, та проводити на свіжому повітрі не менше 1 години на день. За даними дослідження, діти віком від 3 до 6 років проводять перед екранами 3,5 години на день. Для підлітків 11-13 років це трохи менше ніж 7 годин, а для підлітків 13-17 років – 7½ години.

Щодо скринінгу, то тут дійсно є можливості для покращення. Третина опитаних не знали про важливість обстеження дітей з міопією у ранньому віці, хоча дві третини опитаних знали, що дітям рекомендується відвідувати офтальмолога до вступу у перший клас.

Опитування також показало, що громадськість все ще недостатньо поінформована про ризик ускладнень міопії. Вісім із десяти опитаних не знали, що чим раніше починається міопія, тим швидше вона прогресує; вони також не знали, що вона може призвести до ускладнень, включаючи сліпоту. І ця нестача знань проявляється серед людей, які самі страждають міопією: лише третина з них отримали інформацію про ризики, пов’язані з її прогресуванням. Нарешті, 9 із 10 опитаних не знали, що рефракційна хірургія не може запобігти виникненню ускладнень, пов’язаних із міопією. Багато хто навіть не знав, що існують заходи, здатні уповільнити прогресування міопії: 61% вважають, що превентивних заходів дуже мало.

«Необхідно вжити різних заходів, щоб загальмувати розвиток дитячої міопії», - каже Домінік Бремонд-Гіньяк, доктор медицини, доктор філософії, завідувач відділенням офтальмології у дитячій університетській лікарні Necker-Enfants Malades у Парижі. – «По-перше, профілактичні заходи, такі як заборона використання дітьми гаджетів, заохочення прогулянок на свіжому повітрі, скорочення часу, що витрачається на роботу на близьких дистанціях, і встановлення раннього режиму сну. Існують також заходи, що можна вжити для уповільнення прогресування міопії, наприклад, використання лінз з розфокусуванням, що включають кілька сегментів, або мяких контактних лінз з розфокусуванням. Навіть носіння жорстких газопроникних лінз Ortho-k на ніч. І одна крапля в день мікродозованого атропіну є дуже ефективною».

Національна освіта та скринінг

Аби підвищити поінформованість про це захворювання зору, IEMP нещодавно запустив у Франції кампанію з освіти та скринінгу міопії.

Бруно Ассулі, доктор медичних наук, директор IEMP, каже: «У нас чотири цілі – підвищити поінформованість про ризики, повязані з міопією, закликати до раннього скринінгу людей, що входять до групи ризику, спонукати людей з високою міопією регулярно проходити обстеження, а також залучити медичних працівників, офтальмологів і педіатрів до більш ефективної освіти пацієнтів, їх поінформованості з приводу міопії». Люди можуть отримати додаткову інформацію в Інтернеті. На сайті є симулятор міопії та анкета для батьків. Є спеціальний розділ для лікарів. Тут вони можуть знайти тематичні досьє та звіти про клінічні випадки.

Крім того, 21-25 листопада планується проведення 1-го щорічного Національного дня навчання та скринінгу міопії. Цей захід дасть можливість людям з усієї Франції дізнатися більше про міопію. Крім того, особи, які входять до групи ризику, зможуть пройти скринінг в одній із клінік-партнерів. «Ми просимо офтальмологів і педіатрів приєднатися до нас та взяти участь у цьому заході», - сказав Ассулі. – «Вони можуть зареєструватися на нашому сайті, а потім їх додадуть на карту із зазначенням клінік».

Офтальмологічна клініка «АЙЛАЗ» створила батьківську енциклопедію здорового зору у дітей, де ви зможете дізнатися про небезпеки короткозорості та можливості її профілактики.