044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01

Коли двоїться в очах?

09.12.2020

Якщо пацієнт бачить два зображення одного предмета, такий стан називається диплопія, або подвійний зір.

Двоїння може бути викликано патологією очей, орбіти, екстраокулярних м'язів або центральної нервової системи. Розрізняють два види диплопії: бінокулярна та монокулярная, і у кожного з видів є свої причини.

При бинокулярній диплопії, якщо закрити одне око, подвійний зір зникає. Така диплопія – результат порушення координації м'язів, що рухають око. При монокулярній диплопії подвійний зір буде зберігатися, незалежно від того, яке око закриває людина. І причина такого двоїння – патологія всередині ока.

Бінокулярна диплопія у дорослих і особливо та, що розвинулася гостро, вимагає термінового звернення до невропатолога, тому що найчастіше вона є проявом судинної або неврологічної патології.

Детальне обстеження часто виявляє основне захворювання, для якого двоїння в очах є симптомом: параліча окорухового нерва через ішемії, інсульт, внутрішньомозкові аневризми, пухлини головного мозку, міастенію, хворобу Паркінсона, гігантоклітинний артеріїт, захворювання щитовидної залози, цукровий діабет. Диплопія може супроводжуватися больовим синдромом. Біль, пов'язана з рухом очей, вказує на запальні причини.

Всі перераховані захворювання представляють серйозну загрозу для здоров'я, а іноді й життя.

Незважаючи на очевидність симптому, поставити правильно діагноз – виявити причину двоїння, буває нелегко. А між тим, правильний і вчасно поставлений діагноз може врятувати життя людині. Тому якщо несподівано з'явилося двоїння – це серйозний привід для термінового звернення до лікаря!

Найчастішою причиною бінокулярного двоїння у дітей є косоокість – не скоординовані робота зовнішніх м'язів очей. Дуже важливо звертати увагу на зір дитини в дитинстві. Якщо є ознаки косоокості, необхідно звернутися за консультацією до офтальмолога та пройти ретельну діагностику. Невилікувана в дитинстві косоокість в дорослому віці може призвести до значного зниження зору.

Профілактика

Профілактика косоокості у дітей – це перевірка зору та своєчасне призначення окулярів. Люди старшого віку повинні подбати про нормалізацію артеріального тиску, рівня цукру в крові. Намагайтеся вести здоровий спосіб життя, не зловживати неправильною – жирною, гострою, смаженою їжею, частіше та довше гуляти на свіжому повітрі, займатися зарядкою, добре висипатися (не менше 8 годин), лягати спати не пізніше 22.00 вечора. Час від часу варто проходити профілактичне обстеження у офтальмолога та якомога швидше звертатися за допомогою фахівця, тому що чинник часу для успішного лікування завжди має значення.

Як лікувати двоїння?

В першу чергу, успішність лікування залежить від правильного виявлення причини захворювання. У дорослих може знадобитися лікування у ендокринолога, невропатолога або нейрохірурга.

Для того, що б прибрати дискомфорт, пов'язаний з двоїнням, призначають спеціальні окуляри, які змінюють напрямок променя, що потрапляє в око. Робиться це за допомогою так званих призматичних стекол, в яких точно розраховується зміна напрямку променя. Це усуває такий важкий симптом, як двоїння, але не виключає лікування основного захворювання.

Двоїння у дітей – косоокість – лікується в залежності від його виду та причини: окулярами, спеціальними вправами або операцією. Чим раніше розпочато лікування цього захворювання у дитини, тим краще результати лікування.

Навіть періодичне двоїння – серйозний симптом. Будьте уважні до себе та своїх дітей. Зверніться до лікаря та вирішите проблему якомога швидше.