044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01

Короткозорість: як вибрати найкращий метод лікування?

06.10.2016

Короткозорість у дітей зустрічається набагато частіше, ніж це може здатися на перший погляд. Діти не помічають, як і коли погіршується їх зір, звикають і думають, що світ виглядає саме так.

Батьки теж не помічають, що їхня дитина починає погано бачити.

«Коли дорослий сам бачить прекрасно, і його зір досягає 100%, стати на місце дитини з короткозорістю досить складно. Приблизно кожна друга сім’я, яка прийшла з дитиною на прийом до окуліста, щиро дивується, як вони не помітили втрати зору в дитини раніше», – розповідає директор офтальмологічної клініки АЙЛАЗ, лікар-офтальмолог Оксана Авер’янова.

Спадковість і міфи про короткозорість

Батькам варто звертати особливу увагу на зір дитини, якщо в когось у сім’ї вже є короткозорість.

«Відомо, що приблизно майже 8% дітей, у яких батьки не мають короткозорості, будуть її мати. Якщо один з батьків короткозорий, то ймовірність її появи в дітей зростає до 45-50%. А якщо короткозорість є в обох батьків, то ризик зростає до 80%. Але це статистика – показники стосовно середньоєвропейського контингенту. Частота розвитку короткозорості також залежить від культури, освіти, раси, місця проживання. На процес впливає культура освіти, харчування, спосіб життя, екологія».

Поради для батьків, як уникнути появи короткозорості в дітей, досить прості, та їх не так важко виконати, підкреслює Оксана Сергіївна.

«Насамперед, треба більше бувати на свіжому повітрі, прищеплювати дитині культуру відпочинку на вулиці, а не вдома перед телевізором. Адже те, як формуються інтереси дитини на початковому етапі життя, залежить від батьків, наші діти не просто беруть з нас приклад – вони підсвідомо наслідують, і на цьому етапі легко формувати їх правильний спосіб життя. Потрібно вживати в їжу більше продуктів, що містять колагенові структури, кальцій, бета-каротин. У цьому допоможуть звичні нам продукти, наприклад, морква, нежирне м’ясо, гарбуз, зелень, сир. Слід максимально віддалити момент, коли ваша дитина почне піддавати свої очі зоровим навантаженням на близькій відстані, наприклад, вправи, спрямовані на розвиток дрібної моторики, завчасно збільшуючи зорові навантаження.

І, звичайно ж, важливі своєчасні профілактичні огляди дітей.

Якщо в дитини виявили короткозорість – не варто боятися корекції зору. Щоб підібрати найкращий метод, треба правильно вибрати лікаря та клініку. Важливо, щоб лікар правильно оцінив не тільки стан дитини, а й прогнози розвитку короткозорості. Від цього залежить і рекомендований вид корекції».

Існує міф про те, що носіння окулярів «ослаблює» око, і зір під час носіння окулярів при повній корекції «не тренується».

«Часто батьки притримуються думки: раз у дитини зір не ідеальний, нехай око "працює" без окулярів. Раніше таку думку помилково підтримували і деякі лікарі. Але це геть неправильно! Призначаючи окуляри, ми даємо можливість оку чіткіше бачити вдалину, але також тренуємо очі для роботи поблизу, поступово привчаючи їх працювати на близькій відстані в правильному режимі».

Правильний вибір лікування короткозорості – часом нелегке завдання, і потрібно розуміти, що метод лікування дитини може змінюватися через рік або два. Змінюється оптична сила очей дитини, змінюється тонус фокусувальних м’язів – змінюються і завдання лікаря.

«Не досить просто піти в оптику і вибрати окуляри. Оптика – прекрасне місце, але це все-таки магазин. Ніяка оптика не може замінити спеціалізовану клініку з її обладнанням та дослідженнями, необхідними для контролю за станом зору дитини», – каже Оксана Сергіївна.

Часто для того, щоб установити точну оптичну силу очей дитини, необхідно закапати спеціальні краплі, які розслаблюють м’язи ока і дають можливість отримати об’єктивну картину. В оптиках таке дослідження не проводиться і робити це не можна.

У спеціалізованій клініці дитину повністю обстежать, щоб виявити всі нюанси її зору, що допоможе правильно і точно діагностувати проблему. Крім того, спілкуючись з одним і тим же лікарем протягом шкільних років, ви зможете контролювати, як розвивається короткозорість і, відповідно, правильно реагувати.

А ось на підставі поставленого діагнозу фахівці оптики допоможуть правильно підібрати скло і оправу. Це окрема галузь знань – оптометрія, на стику оптики, фізики та офтальмології. І тут фахівці оптики є незамінними.

Важливо правильно підібрати оправу, вибрати скло, навчити дитину правильно користуватися і доглядати за окулярами. Або, якщо вибір дитини буде за м’якими лінзами, тут її навчать правил носіння та гігієни.

Нічні контактні лінзи для дитини часто є ідеальним рішенням, яке дає і зручність, і комфорт одночасно. Ортокератологічні лінзи за ніч змінюють форму передньої поверхні ока так, що протягом наступної доби дитина добре бачить без окулярів або м’яких контактних лінз. «Дедалі більшої популярності в Україні набувають нічні контактні лінзи Paragon, у клініці АЙЛАЗ вони застосовуються з 2005 року. Лінзи діють у період нічного сну. Досить їх надягти перед сном, а вранці, знявши, мати 100%. Ефект зберігається цілий день, а на ніч лінзи надягають знову».

Ці лінзи пройшли суворий контроль у США і отримали дозвіл FDA.

Для довідки: дозвіл FDA – food and drag administration (комісія Конгресу США з харчових, лікарських і медичних продуктів) – найбільш жорстка комісія у світі. Видає дозвіл на використання технології тільки після тривалої та незалежної клінічної перевірки, яка підтверджує і безпеку, й ефективність методу, що заявляється.

Відрізняється від CE – європейського сертифіката, який підтверджує тільки правильність дотримання технології виробництва та не проводить клінічних спостережень.

Так ось, компанія Парагон та лінзи, які вона випускає, уперше у світі отримали дозвіл FDA. Сьогодні компанія є світовим лідером цієї технології та єдиною компанією, що має такий дозвіл використовувати їх для дітей!

До речі, Оксана Авер’янова є офіційним консультантом клінічних досліджень компанії Парагон в Україні та країнах Східної Європи, а це означає, що вона має найбільший досвід у підборі цих лінз і знає про них практично все. Буквально недавно і клініка АЙЛАЗ отримала статус Європейського центру навчання лікарів використанню таких лінз.

З лінзами Paragon можна вільно вести активний спосіб життя. З окулярами або м’якими контактними лінзами такої свободи не отримаєш. І якщо застосовувати нічну корекцію зору, то будь-яке питання обмежень відпадає автоматично. Біг, танці, теніс, футбол, стрибки з парашутом, дайвінг, кайтбодинг – для цього більше не буде перешкод.

Нічні лінзи також підійдуть тим, хто боїться робити лазерну корекцію. Підійдуть лінзи Paragon, звичайно, і дорослим. Це ідеальне рішення для тих, хто не може носити окуляри через специфіку своєї роботи.

Звичайно, для дорослих людей оптимальним рішенням може виявитися лазерна корекція. Адже це метод, який може позбавити вас від короткозорості за лічені хвилини раз і назавжди!

Технології лазерної корекції нині настільки досконалі, що ця процедура стала найбезпечнішою в офтальмології. Це єдина на сьогодні процедура, яку дозволяють проводити на обох очах одночасно.

«З цього приводу згадується один цікавий факт. У США провели абсолютно анекдотичне дослідження, яке вплинуло на застосування лазерної корекції в усьому світі. Провідні вчені світу показали, що якщо приходити в клініку для проведення лазерної корекції двічі, то людина набагато більше ризикує потрапити в ДТП, ніж отримати ускладнення після лазерної корекції. Дослідження було заявлено на конгресі американської академії офтальмології, і після цього офіційно дозволено лазерну корекцію відразу на обох очах».

Лазерна корекція справді дає можливість майже чарівного поліпшення зору за лічені хвилини. Вона здатна змінити життя людини на краще.

Однак, лазерну корекцію можна зробити не кожному пацієнтові, ця методика має свої обмеження.

Тому перш, ніж ви зважитеся йти на лазерну корекцію, слід замислитися над кількома «важкими» питаннями.

  • Переконайтеся у високому професіоналізмі вашого майбутнього лазерного хірурга. Запитайте про його кваліфікацію та досвід.

Велике значення в результатах лазерної корекції має кваліфікація хірурга. Досвідченим рефракційним хірургом можна стати щонайменше через 5 років роботи в цій галузі.

З’ясуйте, які саме рефракційні процедури проводяться в цій клініці найчастіше? Кваліфікований хірург за останній рік повинен провести близько 500-800 таких операцій.

  • Запитайте про відсоток успіху.

Згідно зі статистикою, 90% пацієнтів отримують зір вище 60%, і 65% пацієнтів – 100% і вище. Якщо ваш хірург називає цифри набагато кращі наведених, це не відповідає світовій статистиці, а отже, уже викликає сумніви.

Дізнайтеся, чи опубліковані результати роботи клініки, де ці дані можна подивитися? Хірург, якому можна довірити свої очі, як правило, аналізує результати своєї роботи і публікує їх у міжнародній пресі.

  • Важке запитання про ускладнення.

Запитайте про частоту ускладнень, що виникають протягом найближчих шести місяців після лазерної корекції. Міжнародна статистика свідчить про 1,3% – це небагато, але вони є. Якщо ваш майбутній лікар заявляє про «бездоганні» результати, слід поставити під сумнів його щирість.

Скільком пацієнтам було відмовлено в проведенні лазерної корекції?

Не всім пацієнтам можна провести лазерну корекцію безпечно і отримати гарні результати. Мають значення безліч чинників: ступінь порушення рефракції, товщина і форма рогівки, вік (лазерна корекція можлива після 18 років) і наявність супутніх захворювань. Кількість пацієнтів, яким відмовлено в лазерній корекції, у різних центрах різна, але однозначно це не «0».

«У клініці АЙЛАЗ відсоток відмови в лазерної корекції становить близько 5%, – говорить Оксана Сергіївна.  Ми дуже відповідально підходимо до вибору пацієнтів і не приймаємо компромісних рішень. Адже лазерну корекцію пацієнти роблять для підвищення якості життя, отже, вони повинні її отримати! Якщо ж ми не можемо з якихось причин виконати лазерну корекцію, ми пропонуємо інші варіанти. У нашій клініці представлені всі наявні у світі альтернативні рішення цього питання».

Чи підходить лазерна корекція вам?

Якщо лазерна корекція вам протипоказана, то для вас можуть запропонувати альтернативний метод, який підійде краще.

І клініка повинна мати у своєму розпорядженні сучасні методи корекції зору, альтернативні лазерній корекції – імплантацію факічних лінз, рефракційну заміну кришталика, астигматомію.

Якщо клініка не має таких – це означає, що ви прийшли в клініку недостатньо високого професійного рівня, а рішення може бути прийняте не у ваших інтересах. Але це вже питання етики клініки і пацієнта, про це читайте в наступній статті.

Першоджерело: rbc.ua